616489-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen der Vermietung oder Verpachtung von eigenen Wohnimmobilien – Hyresvärdsupphandling av särskilt boende för barn och unga
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hyresvärdsupphandling av särskilt boende för barn och unga
Beschreibung: Hyresvärdsupphandling av särskilt boende för barn och unga. Upphandlingen avser projektering, uppförande, ägande och förvaltning av ett särskilt boende inom Linköpings kommun.
Interne Kennung: UPH-2026-0465
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 70210000 Dienstleistungen der Vermietung oder Verpachtung von eigenen Wohnimmobilien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 70000000 Immobiliendienste, 70200000 Dienstleistungen der Vermietung oder Verpachtung von Immobilien im Eigenbesitz, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71242000 Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Hyresvärdsupphandling av särskilt boende för barn och unga
616489-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning eller leasing av bostäder – Hyresvärdsupphandling av särskilt boende för barn och unga
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: UPH-2026-0465
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70210000 Uthyrning eller leasing av bostäder
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001