2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kiinteistö Oy Kaapelitalon rakennuttajakonsulttipalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena on rakennuttajakonsulttipalvelut Suvilahden alueella tapahtuvien rakennusten piipun, julkisivujen ja kattojen peruskorjausten toteuttamiseksi. Hankinnan kohdetta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä liitteineen.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-056400-LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tavoitteena on, että sopimuskausi alkaa 01.01.2027. Sopimus on voimassa määräaikaisena 31.12.2028 asti. Hankintaan sisältyy lisäksi viisi (5) yhden (1) vuoden mittaista optiokautta. Tarjoajan tulee tarjota optiota eikä tarjoaja voi kieltäytyä optioista. Hankintayksikkö päättää erikseen optioiden käyttöönotosta. Hankintayksiköllä ei ole velvollisuutta ottaa optioita käyttöön. Hankintaan sisältyy optiona Suvilahden alueella vuosien 2025 ja 2026 aikana suoritettuihin rakennusten piipun, julkisivujen ja kattojen peruskorjauksiin liittyvät rakennuttajakonsulttipalvelut. Kohteiden rakennustyöt ovat jo päättyneet / päättyvät vuoden 2026 aikana, ja kyseeseen tulisi takuuajan toimenpiteet. Tilaajan arvion mukaan option laajuus on yhteensä noin kahden viikon työajan verran. Optiona hankittavista palveluista sovitaan erikseen. Optiopalveluihin sovelletaan tarjoajan tarjouksessaan antamia yksikköhintoja, mutta option osuutta ei lasketa osaksi tavoitehintaa. Hankintaan sisältyy lisäksi optiona rakennuksen 9 (Mittarikorjaamo) sisäpuolisten osien peruskorjauksen rakennuttajakonsulttipalveluiden hankinta. Sisäpuolisten osien peruskorjauksen rakennuttajakonsulttipalveluista sovitaan erikseen. Optiopalveluihin sovelletaan tarjoajan tarjouksessaan antamia yksikköhintoja, mutta option osuutta ei lasketa osaksi tavoitehintaa.