616563-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Finanz- und Versicherungsdienstleistungen – Udbud af betalingsgateway/betalingsvindue samt betalinger m. internationale betalingskort og open banking m.v.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af betalingsgateway/betalingsvindue samt betalinger m. internationale betalingskort og open banking m.v.
BeschreibungEU-udbuddet vedrører kontrakt om levering af betalingsgateway/betalingsvindue samt indløsning og gennemførsel af betalinger fra borgere og virksomheder. Ved betalingsgatewayen/betalingsvinduet forstås den betalingsside, som betaler vil møde i betalingssituationen. Det er også hertil, at integrationerne fra de fagsystemer, der skal anvende betalingsløsningen, vil gå. Betalingsgatewayen/betalingsvinduet står for integrationen til de tilbudte betalingsprodukter. Udbuddet omfatter betalinger med internationale betalingskort og open banking m.v. Ved internationale betalingskort forstås i udgangspunktet betalingskort af typen Visa eller Mastercard. Udbuddet omfatter også betaling via såkaldte wallets, herunder MobilePay. Endelig vil også betalinger baseret på "open banking" være en del af udbuddet. Betalinger med Dankort vil også skulle benytte betalingsgatewayen/betalingsvinduet. Indløsning af Dankort er dog ikke omfattet af udbuddet. I udgangspunktet omfatter udbuddet alene enkeltstående betalinger og ikke såkaldte tilbagevendende betalinger, dvs. betalinger, der foregår i henhold til en betalingsaftale med et fast interval og typisk med cirka samme beløb hver gang. Det indgår dog som en mulighed, at betalingsgatewayen/betalingsvinduet i fremtiden anvendes til tilbagevendende betalinger baseret på betalingskort.
Vorherige Bekanntmachung383204-2026
Interne Kennung26-3554624
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensEfter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud, der skal forhandles. Nedenfor under "anden fase" fremgår det ganske vist, at nogle ansøgere kan blive afvist i hver fase. Dette gælder dog alene for prækvalifikationsfasen. Angivelsen er således standardtekst i udbudsbekendtgørelsen og kan ikke fravælges, når der gennemføres prækvalifikation. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et revideret tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive revideret tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tilføje yderligere forhandlingsrunder og dermed indkalde yderligere reviderede tilbud. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66115000 Internationaler Zahlungstransfer, 66172000 Bearbeitung und Clearing von Finanzgeschäften
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer indgår en række frivillige optioner, som afhænger af hvilke supplerende betalingskort og øvrige betalingsprodukter, tilbudsgiver tilbyder. Optioner kan tilvælges med tre (3) måneders varsel, medmindre Leverandøren accepterer et kortere varsel.