616582-2026 - Ergebnis
Rumänien – Chemikalien für die Wasseraufbereitung – Achiziție de substanțe chimice pentru exploatarea instalației de tratare a levigatului
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziție de substanțe chimice pentru exploatarea instalației de tratare a levigatului
Beschreibung: Substanțele chimice propuse a fi achiziționate (acid clorhidric 30–33%, hidroxid de sodiu soluție 30% și antiscalant) sunt produse de consum curent, indispensabile pentru desfășurarea procesului tehnologic de tratare a levigatului, având rol esențial în reglarea pH-ului, neutralizarea compușilor chimici și prevenirea depunerilor pe echipamentele și instalațiile utilizate în procesul de epurare. Aceste substanțe sunt utilizate în mod constant în cadrul instalației, consumul acestora fiind direct proporțional cu volumul de levigat tratat, în funcție de capacitatea de operare a instalației și de parametrii de funcționare ai acesteia. În lipsa asigurării acestor substanțe chimice, procesul de tratare a levigatului nu poate fi realizat în condiții corespunzătoare, existând riscul afectării funcționării instalației, deteriorării echipamentelor și, implicit, al nerespectării cerințelor legale privind protecția mediului. Având în vedere specificul produselor, livrarea acestora se va realiza în ambalaje specifice (IBC pentru acid clorhidric și canistre pentru hidroxid de sodiu și antiscalant), în condiții de siguranță, cu respectarea legislației aplicabile privind transportul și manipularea substanțelor chimice.
Interne Kennung: 3
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24962000 Chemikalien für die Wasseraufbereitung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Interne Kennung: 1