See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: LP P2 Rakennuttajakonsulttipalveluiden hankinta
Beschreibung: Länsiprojekti: Helsingin Sataman Oy:n kehittämisohjelma on kaupunginhallituksen hyväksymä (17.1.2022) pitkäaikaissuunnitelma, jonka tarkoituksena on keskittää Tallinnan liikenne Länsisatamaan ja Ruotsiin suuntautuva liikenne Katajanokalle siten että Eteläsatamasta vapautuu aluetta muuhun käyttöön. Tämän edellytyksenä on toteuttaa Länsiprojekti eli keskittämisen vaatimat muutokset Länsisatamaan. Länsiprojekti koostuu kolmesta eri osaprojektista: - P1 Satamatunneli, kaksisuuntainen väylä, joka johtaa Länsisatamasta Länsiväylälle - P2 Rakennukset, satama-alueella sijaitsevien rakennusten muutokset ja tarvittavat uudet rakennukset - P3 Laituri- ja kenttäjärjestelyistä, laituri- ja kenttäalueiden kehittäminen ja laitureiden uusiminen. Tässä hankinnassa on kysymys P2 Rakennukset -osaprojektin rakennuttajakonsulttipalveluiden hankinnasta. Hankinnan kohdetta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä liitteineen.
Interne Kennung: 620321
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä on erityisalojen hankintalain 36 §:n mukainen avoin menettely.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankintaan sisältyy optiona Hernesaaren kansainvälisen risteilyliikenteen tarpeisiin rakennettavan muuntojoustavan terminaaliratkaisun rakennuttaminen. Tilaaja päättää vuoden 2027 aikana option mahdollisesta käyttöönotosta. Optiossa on kyse Tilaajan oikeudesta, ei velvollisuudesta.
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 620321
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71500000 Construction-related services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options: