617063-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten für Küstenschutzanlagen – Køge Dige – Diger, højvandsmure og højvandsport i Snogebækken
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKøge Dige – Diger, højvandsmure og højvandsport i Snogebækken
BeschreibungKøge er gennem tiden blevet ramt af nogle særdeles kraftige stormfloder og er dermed oversvømmet flere gange. Som følge af den klimatisk betingede havspejlsstigning forventes hyppigheden af oversvømmelse af Køge at stige i fremtiden. Staten har udpeget Køge Bugt som risikoområde for oversvømmelse i henhold til EU’s oversvømmelsesdirektiv. Køge Kommune har på denne baggrund iværksat et kystbeskyttelsesprojekt, Køge Dige. Køge Dige har til formål at beskytte Køge Kommunes kystnære byområder imod oversvømmelse fra havet, og vil, når det står færdigt, strække sig over det meste af Køge Kommunes kyststrækning fra Skensved Å i nord, ned over Køge Havn og mod Vedskølle Å i syd. Kystbeskyttelsen vil bestå af diger, højvandsmure og højvandsporte, samt pumper til håndtering af vand fra baglandet. Køge Dige er opdelt i tre delområder: Delområde 1: Københavnsvej. Den nordlige del, der strækker sig fra kommunegrænsen mod Solrød Kommune til det punkt langs Værtsvej, nord for Køge Marina, hvor eksisterende terræn i sig selv bliver tilstrækkeligt højt til at udgøre beskyttelse. Her etableres kystbeskyttelsen som udgangspunkt som et dige øst for Københavnsvej og uden om byområderne øst for Københavnsvej, ligesom der etableres en højvandsport i Snogebækken. Ved Havstokken etableres en kombination af højvandsmur og dige på en kort strækning. Pumpestationer i dette delområde udbydes særskilt, og skal etableres i en anden entreprise - ikke omfattet af nærværende udbud. Delområde 2: Køge Marina og Køge Havn. Den centrale del af Køge Dige omfatter Køge Marina og Køge Havn. På denne del består kystbeskyttelsen af højvandsmure, og terrænhævninger på den nordlige del af havnen, samt en stor højvandsport i den offentlige havn (Slipset). Opgaven ved etablering af den store højvandsport i Køge Havn, med tilhørende portkanal og pumpestation, udbydes i separat udbud med tilhørende leverancekontrakt, og den er ikke en del af herværende entreprise - ikke omfattet af nærværende udbud. På Søndre Havn er det alene kystbeskyttelse ved Køge Roklub, som indgår som en del af Køge Dige og nærværende udbud. Delområde 3: Strandvejen. Det sydlige område omfatter strækningen fra Strandpromenaden ved Kjøge Miniby til Vedskølle Å. Her fungerer Strandvejen på størstedelen af strækningen som beskyttelsen. Der etableres et dige rundt om Hotel Comwell, og den skovvej, som forløber gennem et skovområde umiddelbart nord for Vedskølle Å, forhøjes.   Den udbudte hovedentreprisekontrakt omfatter højvands-/kystbeskyttelse i de tre delområder ved etablering af cirka: • 5.000 meter diger • 1.900 meter grøfter langs bagside af diger • Indbygning af ca. 75.000 kubikmeter jord • 1.400 meter højvandsmure/spuns med åbninger til skots • 400 meter terrænregulering • Højvandsport i Snogebækken. Det udbudte anlægsarbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet.
Interne Kennung786092
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til §§ 58-60 i lovbekendtgørelse nr. 116 af 03. februar 2025 Udbudsloven (udbudsloven). Udbudsproceduren betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder følgende aktiviteter: 1. Virksomheder kan på baggrund af disse udbudsbetingelser ansøge om prækvalifikation ("åben" runde). 2. På baggrund af de modtagne ansøgninger om deltagelse udvælges/prækvalificeres fem (5) ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud på hovedentreprisekontrakten. 3. Kun de udvalgte virksomheder/tilbudsgivere kan afgive et tilbud på den udbudte hovedentreprisekontrakt ("lukket" runde). 4. Efter tilbudsfristens udløb foretager Køge Kommune evaluering af tilbuddene. 5. Den tilbudsgiver, som har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, anmodes om at fremsende dokumentation, blandt andet for de forhold som er beskrevet i ESPD'et. 6. Forudsat at der modtages korrekt dokumentation, træffes der tildelingsbeslutning, idet Køge Kommune tildeler hovedentreprisekontrakten til den tilbudsgiver, som har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45243000 Bauarbeiten für Küstenschutzanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45243500 Bau von Küstenschutzanlagen, 44212383 Schleusentore
5. Los
LosLOT-0000
TitelKøge Dige
BeschreibungKøge er gennem tiden blevet ramt af nogle særdeles kraftige stormfloder og er dermed oversvømmet flere gange. Som følge af den klimatisk betingede havspejlsstigning forventes hyppigheden af oversvømmelse af Køge at stige i fremtiden. Staten har udpeget Køge Bugt som risikoområde for oversvømmelse i henhold til EU’s oversvømmelsesdirektiv. Køge Kommune har på denne baggrund iværksat et kystbeskyttelsesprojekt, Køge Dige. Køge Dige har til formål at beskytte Køge Kommunes kystnære byområder imod oversvømmelse fra havet, og vil, når det står færdigt, strække sig over det meste af Køge Kommunes kyststrækning fra Skensved Å i nord, ned over Køge Havn og mod Vedskølle Å i syd. Kystbeskyttelsen vil bestå af diger, højvandsmure og højvandsporte, samt pumper til håndtering af vand fra baglandet. Køge Dige er opdelt i tre delområder: Delområde 1: Københavnsvej. Den nordlige del, der strækker sig fra kommunegrænsen mod Solrød Kommune til det punkt langs Værtsvej, nord for Køge Marina, hvor eksisterende terræn i sig selv bliver tilstrækkeligt højt til at udgøre beskyttelse. Her etableres kystbeskyttelsen som udgangspunkt som et dige øst for Københavnsvej og uden om byområderne øst for Københavnsvej, ligesom der etableres en højvandsport i Snogebækken. Ved Havstokken etableres en kombination af højvandsmur og dige på en kort strækning. Pumpestationer i dette delområde udbydes særskilt, og skal etableres i en anden entreprise - ikke omfattet af nærværende udbud. Delområde 2: Køge Marina og Køge Havn. Den centrale del af Køge Dige omfatter Køge Marina og Køge Havn. På denne del består kystbeskyttelsen af højvandsmure, og terrænhævninger på den nordlige del af havnen, samt en stor højvandsport i den offentlige havn (Slipset). Opgaven ved etablering af den store højvandsport i Køge Havn, med tilhørende portkanal og pumpestation, udbydes i separat udbud med tilhørende leverancekontrakt, og den er ikke en del af herværende entreprise - ikke omfattet af nærværende udbud. På Søndre Havn er det alene kystbeskyttelse ved Køge Roklub, som indgår som en del af Køge Dige og nærværende udbud. Delområde 3: Strandvejen. Det sydlige område omfatter strækningen fra Strandpromenaden ved Kjøge Miniby til Vedskølle Å. Her fungerer Strandvejen på størstedelen af strækningen som beskyttelsen. Der etableres et dige rundt om Hotel Comwell, og den skovvej, som forløber gennem et skovområde umiddelbart nord for Vedskølle Å, forhøjes. Den udbudte hovedentreprisekontrakt omfatter højvands-/kystbeskyttelse i de tre delområder ved etablering af cirka: • 5.000 meter diger • 1.900 meter grøfter langs bagside af diger • Indbygning af ca. 75.000 kubikmeter jord • 1.400 meter højvandsmure/spuns med åbninger til skots • 400 meter terrænregulering • Højvandsport i Snogebækken. Det udbudte anlægsarbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet.