See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kiinteistöjen pihojen ja paikoitusalueiden talvikunnossapito (koulut, päiväkodit, toimistorakennukset)
Beschreibung: Auraus, pihat, kentät Talvihoidon tavoitteena on turvata liikenteen ja ihmisten häiriötön sujuminen ja liikkuminen sekä varmistaa yllätyksettömät ja turvalliset liikenne – ja kulkuolosuhteet. Tehtävittäin määritelty ”aloitus” on riippuvainen monista sekoista esim. säätilasta. Tehtävän aloitus on laadun toteutumisen ja kustannusten kannalta tarkoituksenmukaista aloittaa ennen aloituskriteerin täyttämistä (esim. sohjon poisto, kun säätietojen mukaan on odotettavissa pakastumista). Työselostus Työhön ryhdytään kun lumen paksuus on keskimäärin 5 cm (kuivaa irtolunta) Auraus on suoritettava siten, että vältetään lumen kasaantumista suojateiden eteen ja risteysten näkemäaluille. Lumitilat käytetään tasaisesti hyödyksi siten, että vältytään tarpeettomalta lumen lähisiirrolta. Lumen läjitys puistoalueille katuviheralueita lukuun ottamatta on kielletty. Nuoskalumi tulee poistaa mahdollisuuksien mukaan välittömästi kunnon alarajasta riippumatta. Auraus reunatukien, kaivon kansien, muiden pihan varusteiden, pihapuiden ja muun kasvillisuuden läheisyydessä on suoritettava riittävää huolellisuutta noudattaen, ettei rakenteita tai laitteita vaurioiteta. Pihoilla ja paikoitusaluilla on auraus suoritettava siten, lumi kerätään sovittuihin kohtiin tai paikkoihin joissa haitta kinoksista ov vähäisin ja mahdollinen lumen kuormaus on tarkoituksenmukaisesti suoritettava. Päiväkotipihoilla lumi ei saa kasata aitojen eteen. Tulee varmistaa, että lapset eivät pääse kiipeämään aidan yli. Puita ja pensaita ei saa vahingoittaa. Lumen kasaamista sisäänajojen näkemäaluille tulee välttää. Laatuvaatimukset Välittömästi aurauksen jälkeen piha-alue tulee olla puhdas irtolumesta. Piha- ja paikoitusalue tulee olla aina (myös työn aikana) henkilöautolla (taksi. ambulanssi, paloauto) ajettavassa kunnossa. Kiinteistöjen paikoitusalueet tulisi aurata ennen kuin henkilökunta saapuu kohteeseen arkisin ennen kello 6:30. Auraus toistetaan tarvittaessa normaalin työpäivän jälkeen noin kello 7:00. Lumen poisto ja siirto Työhön on ryhdyttävä kun: näkemäalueille lumivallin korkeus on yli 1 metrin 5 metriä lähempänä suojatietä ja liittymiä lumivallin korkeus ylittää 0,5 metriä lumivallit vaarantavat liikenneturvallisuutta lumivallit haittaavat kunnossapitoa piha-alueen autopaikat, pääsisäänkäynnit tai portit käyvät lumivalleista johtuen ahtaiksi Lumen poistosta ja siirrosta sovitaan aina tapauskohtaisesti tilaajan kanssa. Sulamisveden valuminen ajoradoille on pyrittävä estämään pitämällä katuojat, pintavesikourut ja sadevesikaivojen ritiläkannet ja aukot avoimina, sekä avaamalla lumivallien aukkojen veden johtamiseksi avo-ojiin, rumpuihin yms. Liukkaiden torjunta, hiekoitus Työhön on ryhdyttävä kun säätilassa tapahtunut muutos aiheuttaa liukkauden tuntuvan lisääntymisen. Tällaisia tilanteita ovat sään lauhtuminen, alijäähtynyt sade, kostean piha-alueen jäätyminen (musta jää), alueelle valuneen veden jäätyminen ja jossain tapauksissa lumisade. Liukkauden torjuntaan käytetään vain pestyä hiekkaa tai pestyä sepeliä keli ja paikalliset olosuhteet huomioidaan. Hiekkaan ja sepeliin saa käsittelyn helpottamiseksi lisätä suolaa noin 2 %:a olosuhteitten mukaan. Liukkaudentorjuntaa ei yleensä suoriteta lumisateen aikana. Jatkuvan lumisateen aikana lumen tarttuminen piha-alueeseen pintaan estetään levittämällä hiekan seosta (suolaa 5–20 %) Liukkaudentorjuntamateriaali on levitettävä tasaisesti käsitettävälle piha-alueelle. Piha-alueiden liukkaudentorjunta todetaan pääsääntöisesti silmämääräisesti. Pölynsidonta ja hiekoitushiekan poisto Hiekoitushiekan pölynsidontaan tulee ryhtyä keväällä ennen hiekannostoa, ennen kuin talvella levitetty hiekka-aines on kuivunut ja pölyhaitta ilmenee. Työhön tulee ryhtyä myös ilmanlaadun valmiussuunnitelmien mukaisen hälytyksen perusteella. Pöly sidotaan kastelemalla talvinen hiekoitushiekka 5–10 % kalsiumliuoksella. Piha-alue kastellaan niiltä osin, missä talvista hiekkaa ja hienoainesta esiintyy.
Interne Kennung: 626330
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Alue 1 (Tammisaaren alue)
Beschreibung: Tammikuja 4, Tammikuja 4, 10600 Tammisaari Raaaseporin mielenterveyskeskus, Sairaalakuja 3, 10600 Tammisaari Raaseporin vuodeosasto, Sairaalakuja 1,10600 Tammisaari Tammisaaren Hammaslääkärikeskus, Sairaalakuja 1, 10600 Tammisaari
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Alue 2 (Tammisaaren alue)
Beschreibung: Hakarinne, Fleminginkatu 21, 10600 Tammisaari Uima,- ja palloiluhalli, Fleminginkatu 19, 10600 Tammisaari Ekenäs Högstadieskola, Hedvig Sohlberginkatu 3, 10600 Tammisaari Seminarieskolan, Latokartanonkatu 1-3, 10600 Tammisaari Ekenäs gymnasium, Ruusutie 12,10600 Tammisaari Höijersgården, Höijerintie 3, 10600 Tammisaari Tammisaaren kirjasto, Raaseporintie 8 A, 10600 Tammisaari Tammisaaritalo, Raaseporintie 8 C, 10600 Tammisaari Raaseporintie 5, Raaseporintie 5, 10600 Tammisaari Tammisaaren liikennekeskus, Rautatienkatu 2, 10600 Tammisaari Yle, Pitkäkatu 13, 10600 Tammisaari Tammisaaren nuorisotalo, Ystadinkatu 14, 10600 Tammisaari Raaseporin museo ja Chappe, Kustaa Waasankatu 11, 10600 Tammisaari
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Alue 3 (Tammisaaren alue)
Beschreibung: Tammisaaren paloasema ja Aluehälytyskeskus, Oikotie 7 A ja B, 10600 Tammisaari Tammiharjun alue, Raaseporintie 37, 10650 Tammisaari Björkebon päiväkoti, Kauriintie 3, 10600 Tammisaari Skogsgläntans daghem, Koivuniemenkatu 41, 10600 Tammisaari
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Alue 4 (Karjaan alue)
Beschreibung: Karjaan yhteiskoulu ja lukio, Tammisaarentie 62, 10300 Karjaa Klockarsin päiväkoti, Kiilantie 9, 10300 Karjaa Kiilan koulu, Hindersinkatu 19, 10300 Karjaa Solbacka daghem, Myllytie 29, 10300 Karjaa
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Alue 5 (Karjaan alue)
Beschreibung: Lönnbergin talo, Elona Kurjenkatu 11, 10300 Karjaa Grabbentalo, Nils Grabbenkatu 5, 10300 Karjaa Katarina skolan, Naapurinkatu 18, 10300 Karjaa Karis svenska högstadium och gymnasium, Torikatu 10, 10300 Karjaa Karis seniorhyreshus, Kauppiaankatu 26, 10300 Karjaa Karis servicehus, Felix Frominkatu 6, 10300 Karjaa Karis hälsovårdscentral, Bulevardi 21, 10300 Karjaa Labyrintens daghem, Laaksokatu 11, 10300 Karjaa Karjaan kaupungintalo, Torikatu 8, 10300 Karjaa
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Alue 6 (Karjaan alue)
Beschreibung: Billnäsin koulu/Tammipuiston koulu, Ruukintie 14, 10330 Pinjainen Billnäsin päiväkoti, Koskenkylänraitti 4, 10330 Pinjainen Klinckbackan koulu, Klinckbackantie 9, 10300 Pinjainen
Interne Kennung: 6-5