See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Puolustusvoimien logistiikkalaitos - Terveydenhuollon tarvikkeet ja laitteet 2024-2028 (DPS) - lääkinnälliset koneet ja laitteet
Beschreibung: Keskeytämme hankinnan. Hankintayksikkö pyysi tarjoustanne Terveydenhuollon tarvikkeet ja laitteet 2024-2028 -dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) sisäiseen kilpailutukseen tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena olivat Puolustusvoimien käyttöön tulevat lääkinnälliset koneet ja laitteet: Monitorit, Hengitys- ja valvontalaitteet, Nesteenlämmitin, Imulaite, Ruiskupumppu, Verikaasuanalysaattori, Ultraäänilaite, Monitoimilaite ja Imulaite leikkaussaliin. Käyttötarkoitus: Lääkinnälliset koneet ja laitteet on tarkoitettu pienempiin toimenpiteisiin ja suurempiin leikkauksiin. Käyttöpaikka: Hankittavia tuotteita käytetään kaikilla hoitotasoilla (esim. teltta, kontti, rakennus tms). Niitä käytetään kaikkina vuodenaikoina, kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa ja kriisinhallintatehtävissä ulkomailla sekä NATO-maiden kanssa erilaisissa harjoituksissa. Hankinnan kohteena olevat tuotteet ja tuotteisiin liittyvät palvelut on esitetty tarjouspyynnössä, kohdassa "hankinnan kohteen kriteerit" ja sen liitteissä. Ks. myös tarjouspyynnön liite 1 sopimuksen luku 4 "Hankintasopimuksen kohde". Hankinnan arvioitu laajuus: kokonaisarvo koko sopimuskauden aikana oli noin 10M€, alv 0%. Arvioitu laajuus oli sitoutumaton arvio.
Interne Kennung: 612322/2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tämä tarjouspyyntö perustuu Hansel Oy:n perustamaan dynaamiseen hankintajärjestelmään "Terveydenhuollon tarvikkeet ja laitteet 2024-2028 (DPS)". Pyydämme tähän dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksyttyjä tarjoajia jättämään tarjouksensa tämän tarjouspyynnön mukaisesti. Hankintayksikkö valitsee dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisen kilpailutuksen perusteella toimittajan kuhunkin osakokonaisuuteen ja tekee valitun toimittajan kanssa kanssa hankintasopimuksen. Hankintasopimusluonnos on tarjouspyynnön liitteenä. Tarjoaja voi tarjota yhteen tai useampaan osakokonaisuuteen.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte, 33140000 Medizinische Verbrauchsartikel, 33700000 Körperpflegeprodukte, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48100000 Branchenspezifisches Softwarepaket, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste, 51000000 Installation (außer Software), 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport), 63120000 Lagerung und Lagerhaltung, 79342300 Kundendienst
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Monitorit
Beschreibung: Valvonta- ja anestesiamonitori on tarkoitettu potilaskäyttöön suoritettaessa leikkaustoimenpiteitä tai valvottaessa potilaan tilaa ennen ja jälkeen leikkauksen (pre- ja postoperatiivinen hoito). Se toimii itsenäisesti lääkinnällisenä laitteena. Laitteen on kyettävä potilaan valvontaan itsenäisesti. Laitteen on sovelluttava käyttöön kenttäoloissa Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla ja mahdollisesti potilaan siirron aikana ambulansseissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa tai operaatioissa. Potilastyöhön tarkoitettu siirrettävän valvontamonitori, joka toimii itsenäisenä valvontamonitorina potilaiden seurannassa siirtojen ja toimenpiteiden seurannan aikana. Se toimii itsenäisesti lääkinnällisenä laitteena. Laitteen on kyettävä potilaan valvontaan itsenäisesti. Laitteen on sovelluttava käyttöön kenttäoloissa Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla ja mahdollisesti potilaan siirron aikana ambulansseissa, helikoptereissa tai lentokoneissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa sekä operaatioissa.
Interne Kennung: 1-0
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
Los: LOT-0002
Titel: Siirto respiraattori
Beschreibung: Turbiini- tai kompressorikäyttöinen ventilaattori, joka toimii itsenäisenä hengityskoneena paine- tai matalavirtaushapella tai ilman happea / muuta painekaasun lähdettä. Hengityskoneen on kyettävä lisähappea käytettäessä käyttämään lääkehappea (100% O2) tai happigeneraattorin tuottamaa happea (happirikastimen tuottama 93% O2). Kyettävä aikuispotilaan noninvasiiviseen ja invasiiviseen ventilaatioon kenttäolosuhteissa Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla ja mahdollisesti potilaan siirron aikana ambulansseissa, helikoptereissa tai lentokoneissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa sekä operaatioissa.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Nesteenlämmitin
Beschreibung: Nesteenlämmitin on tarkoitettu potilaskäyttöön annosteltaessa kylmiä nesteitä (kuten kristalloideja tai verituotteita). Se toimii itsenäisesti lääkinnällisenä laitteena. Laitteen on kyettävä nopeaan ja tehokkaaseen nesteiden lämmittämiseen sekä annosteluun. Laitteen on sovelluttava käyttöön kenttäoloissa Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla ja mahdollisesti potilaan siirron aikana ambulansseissa, helikoptereissa tai lentokoneissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Imulaite
Beschreibung: Sähköinen imulaite, joka on tarkoitettu ensihoito- tai kenttälääkintäketjussa potilaan hengitysteiden aukipitämiseen käyttäen apuna sähköimua. Imun tehtävä on kyetä poistamaan imemällä eritteitä hengitysteistä potilaan hengityksen turvaamiseksi. Imulaitetta käytetään Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla ja mahdollisesti potilaan siirron aikana ambulansseissa, helikoptereissa tai lentokoneissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa tai operaatioissa.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Ruiskupumppu
Beschreibung: Potilastyöhön tarkoitettu siirrettävä ruiskupumppu. Toimii yksittäisenä pumppuna tai infuiusiojärjestelmänä. Laitteen on sovelluttava käyttöön kenttäoloissa Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla ja potilaan siirron aikana ambulansseissa, helikoptereissa tai lentokoneissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa sekä operaatioissa.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Verikaasuanalysaattori
Beschreibung: Vierianalytiikassa kentällä käytettävä verikaasuanalysaattori, jonka tehtävänä on määrittää verinäytteestä (sormenpää, vena- tai arterianäyte) pikanäytteenä erikseen määriteltävä verenkuva. Analysaattorin on kyettävä toimimaan itsenäisesti ilman että sitä yhdistetään WIFI tai Bluetooth /vast yhteydellä internettiin tai analyysikeskukseen. Laitteen päivittäminen voi tapahtua Wifi / Bluetooth yhteydellä huollon ja kunnossapidon yhteydessä. Laitteiston on kyettävä antamaan kuvaa veriarvoista osana potilaan tilan taudin määrityksessä tai seurantaa. Laitteistoa käytetään Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla ja mahdollisesti potilaan siirron aikana ambulansseissa, helikoptereissa tai lentokoneissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa.
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Ultraäänilaite
Beschreibung: Kannettavan ja kevyesti liikuteltavan ultraäänilaitteen, joka toimii kenttäolosuhteissa itsenäisenä tuotteena ja tarjoaa lääketieteellisessä tutkimuksessa päätöksenteon tueksi tietoa. Laitteen on kyettävä antamaan luotettavaa tietoa vatsan- ja thoraxin-alueen tilasta. Lisäksi laitetta on kyettävä käyttämään puudutusten apuvälineenä. Laittetta on voitava käyttää aikuispotilaan ultraäänitutkimukseen kenttäolosuhteissa Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla ja mahdollisesti potilaan siirron aikana ambulansseissa, helikoptereissa tai lentokoneissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa tai operaatioissa.
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0008
Titel: Monitoimilaite
Beschreibung: Hankittavana on potilasvalvontaan (monitorointiin), defibrillointiin ja ulkoiseen tahdistukseen tarkoitettu monitoimilaite joka toimitetaan pehmeässä kantolaukussa. Käytetään Puolustusvoimien ambulansseissa, lentokoneissa, helikoptereissa sekä Merivoimien aluksissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa sekä operaatioissa.
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0009
Titel: Imulaite leikkaussali
Beschreibung: Sähköinen imulaite, joka on tarkoitettu kenttälääkintäketjussa leikkauspotilaan vatsan ja rintakehän alueen leikkauksissa eritteiden imemiseen (veri, nesteet, uloste yms.).Imun tehtävä on kyetä poistamaan eritteitä leikkausalueelta, leikkauksen onnistumisen turvaamiseksi. Imulaitetta käytetään Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa.
Interne Kennung: 9-8
Los: LOT-0010
Titel: Tehohoitokuljetusrespiraattori
Beschreibung: Näytöllinen turbiini- tai kompressorikäyttöinen tehohoitorespiraattori, joka toimii itsenäisenä hengityskoneena paine- tai matalavirtaushapella tai ilman happea / muuta painekaasun lähdettä. Hengityskoneen on kyettävä lisähappea käytettäessä käyttämään lääkehappea (100% O2) tai happirikastimen tuottamaa happea (happirikastimen tuottama 93% O2). Kyettävä aikuispotilaan noninvasiiviseen ja invasiiviseen ventilaatioon kenttäolosuhteissa Puolustusvoimien kenttälääkinnän hoitopaikoilla ja mahdollisesti potilaan siirron aikana ambulansseissa, helikoptereissa tai lentokoneissa kaikkina vuodenaikoina ja kaikissa sääolosuhteissa kotimaassa sekä kriisinhallintatehtävissä ja kansainvälisissä harjoituksissa ja operaatioissa.
Interne Kennung: 10-9