617669-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens – Aikuissosiaalityön asumispalvelujen hankinta
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Aikuissosiaalityön asumispalvelujen hankinta
Beschreibung: Vantaan ja Keravan hyvinvointialue (jäljempänä Tilaaja) pyytää tarjousta sosiaalihuoltolain (1301/2014) 21, 21 a, 21 b ja 21 c §:n mukaisten tuetun asumisen, yhteisöllisen asumisen ja ympärivuorokautisen palveluasumisen palveluista. Kyseessä on hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) liitteen E mukainen hankinta. Hankinta toteutetaan dynaamisen kaltaisena tarjousmenettelynä, joka tarkoittaa Tilaajan itsensä suunnittelemaa, hankintalain periaatteiden mukaista menettelyä hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen (kuvattu tarkemmin liitteessä "Hankintamenettelyn kuvaus"). Hankinta on jaettu osa-alueittain seuraavasti: Osa-alue 1: Tuettu asuminen Osa-alue 2: Tuettu asuminen asumispalveluyksikössä Osa-alue 3: Yhteisöllinen asuminen Osa-alue 4: Päihteet salliva yhteisöllinen asuminen Osa-alue 5: Ympärivuorokautinen palveluasuminen Osa-alue 6: Päihteet salliva ympärivuorokautinen palveluasuminen Tarjoaja voi tehdä tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Vantaan ja Keravan hyvinvointialue tuottaa hankinnan kohteen mukaisia palveluita myös omana toimintana. Hankinnalla täydennetään omaa tuotantoa. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin tilaus- tai hankintamääriin, sillä hankinnan kohteen mukainen tarve ei ole ennalta tiedossa. Palvelut ja niiden vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarkemmin liitteissä "Palvelukuvaus". Sopimuskausi on määräaikaisena voimassa 1.1.2027 alkaen 31.12.2028 saakka. Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen sopimus jatkuu automaattisesti toistaiseksi voimassa olevana, mikäli sopimusta ei irtisanota sopimusehtojen mukaisesti.
Interne Kennung: VAKEDno-2026-1010
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan dynaamisen kaltaisena tarjousmenettelynä, joka tarkoittaa Tilaajan itsensä suunnittelemaa, hankintalain periaatteiden mukaista menettelyä hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen. Hankinnassa käytetään avointa menettelyä, joten kaikki halukkaat voivat tehdä tarjouksen. Hankintayksikkö tekee hankintasopimukset dynaamisen kaltaiseen hankintajärjestelyyn valittujen Toimittajien kanssa. Hankintamenettely on kuvattu tarkemmin liitteessä "Hankintamenettelyn kuvaus".
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ympärivuorokautinen palveluasuminen (Tuote 5)
Beschreibung: Ks. Palvelukuvaus
Interne Kennung: 5-0
Los: LOT-0002
Titel: Tuettu asuminen (Tuote 1)
Beschreibung: ks. Palvelukuvaus
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0003
Titel: Tuettu asuminen asumisyksikössä (Tuote 2)
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0004
Titel: Yhteisöllinen asuminen (Tuote 3)
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0005
Titel: Päihteet salliva yhteisöllinen asuminen (Tuote 4)
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0006
Titel: Päihteet salliva ympärivuorokautinen palveluasuminen (Tuote 6)
Interne Kennung: 6-5
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: VAKEDno-2026-1010
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85000000 Health and social work services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Ks. Palvelukuvaus
Internal identifier: 5-0
Lot: LOT-0002
Title: Tuettu asuminen (Tuote 1)
Description: ks. Palvelukuvaus
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0003
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0004
Title: Yhteisöllinen asuminen (Tuote 3)
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0005
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0006
Internal identifier: 6-5