2. Verfahren
Verfahren
Titel: Arboristtjänster 2026
Beschreibung: Ramavtalet avser beskärnings- och fällningsarbeten samt stubbfräsning av träd. Det kan gälla planerade arbeten efter utförd trädinventering, uppbyggnadsbeskärning etc. och akuta åtgärder för att spärra av och säkra platser efter exempelvis stormfällda träd eller löst hängande grenar.
Interne Kennung: SISAB 2026/288
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77211300 Rodung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77211400 Fällen von Bäumen, 77211500 Baumpflege, 77341000 Baumschnitt
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Område Norr
Beschreibung: Ramavtalet avser beskärnings- och fällningsarbeten samt stubbfräsning av träd. Det kan gälla planerade arbeten efter utförd trädinventering, uppbyggnadsbeskärning etc. och akuta åtgärder för att spärra av och säkra platser efter exempelvis stormfällda träd eller löst hängande grenar. Upphandlingen är uppdelad i två (2) geografiska områden, Norr och Söder. Detta anbudsområde omfattar område Norr som har 255 fastigheter. Fastigheterna varierar i storlek och antal träd. Anbudsgivare får lämna anbud för ett eller båda områdena. En och samma leverantör kan dock endast tilldelas kontrakt för ett (1) område.
Interne Kennung: Område Norr
Los: LOT-0002
Titel: Område Söder
Beschreibung: Ramavtalet avser beskärnings- och fällningsarbeten samt stubbfräsning av träd. Det kan gälla planerade arbeten efter utförd trädinventering, uppbyggnadsbeskärning etc. och akuta åtgärder för att spärra av och säkra platser efter exempelvis stormfällda träd eller löst hängande grenar. Upphandlingen är uppdelad i två (2) geografiska områden, Norr och Söder. Varav 297 fastigheter tillhör område Norr och 255 fastigheter tillhör område Söder. Fastigheterna varierar i storlek och antal träd. Anbudsgivare får lämna anbud för ett eller båda områdena. En och samma leverantör kan dock endast tilldelas kontrakt för ett (1) område.
Interne Kennung: Område Söder