See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Armilan Monitoimiareena - Lappeenranta
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Armilan monitoimiareenan kokonaisvaltaiset suunnittelupalvelut toteutettuna kokonaiskonsulttina. Hankkeessa toteutetaan uusi monitoimiareena ja harjoitushalli, jotka korvaavat nykyisen Kisapuiston jäähallin ja harjoitushallin. Areena on monitoimikäyttöareema (urheilu, konsertit, messut, tapahtumat) Hankkeen laajuus noin 18 000 htm² Katsomokapasiteetti noin 5 500 katsojaa Tapahtumakapasiteetti konserteissa 7 000–7 500 henkilöä
Interne Kennung: 000
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan EU-kynnysarvon ylittävänä avoimena hankintamenettelynä hankintalain (1397/2016) mukaisesti. Hankintailmoitus julkaistaan HILMA-palvelussa ja edelleen Euroopan unionin TED-tietokannassa. Tarjoajan tulee ilmoittaa kullekin suunnittelualalle: kiinteä kokonaishinta arvioitu tuntimäärä Tarjousten vertailussa käytettävä vertailuhinta on kaikkien suunnittelualojen hintojen yhteenlaskettu kokonaishinta. Tarjoukset vertaillaan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella seuraavasti: Hinta 60 % Laatu 40 % Menettely kerrottu tarjouspyyntöasiakirjoissa
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-047738-LOT-0001