See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU- udbud 2025 - Levering af Tolkeservice
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af tolkeservice til følgende kommuner:- Faaborg-Midtfyn kommune- Kerteminde kommune- Langeland kommune- Nordfyns kommune
Interne Kennung: 265171461
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. Lov nr. 1564 af 15/12/2015 (Udbudsloven), hvilket betyder, at enhver der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene og som opfylder eventuelle betingelser, kan afgive tilbud.Udbuddet vedrører indkøb af specialiseret tolkeservices som fremmøde-, telefon- og videotolkning. Udbuddet er gældende for alle forvaltninger, afdelinger og institutioner, der ejes af Ordregiver. Selvejende institutioner har ret til at benytte aftalen, men er ikke forpligtet. Tolkningerne vil meget ofte kræve et kendskab til det konkrete område og den fagterminologi der anvendes. Tilbudsgiver skal derfor være opmærksom på, at der som oftest vil blive efterspurgt tolke med erfaring på meget specifikke områder. Dette bør Tilbudsgiver være opmærksom på når der afgives tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79540000 Dolmetscherdienste
5. Los
Los: LOT-0000