2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ilmanvaihtojärjestelmien huolto ja suodattimien vaihdot
Beschreibung: Kiinteistö Oy Auroranlinna pyytää tarjouksia kiinteistöjensä ilmanvaihtojärjestelmien (IV-järjestelmien) huollosta ja suodattimien vaihdosta. Hankittavan palvelun sisältö on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnöllä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä "Palvelukuvaus". Tarjottavan palvelun keskeinen sisältö on seuraava: • Ilmanvaihtoventtiilien ja kanaviston puhdistaminen, • ilmansuodattimien vaihto ja puhdistaminen ja • ilmanvaihdon säätäminen Hankinta on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen. Osa-alueet ovat: 1. Länsi 2. Itä Tilaaja valitsee osa-alueelle 1 yhden (1) toimittajan ja osa-alueessa 2 yhden (1) toimittajan, joiden kanssa se tekee puitesopimukset. Tarjoaja voi jättää tarjouksen molempiin osa-alueisiin, mutta voi tulla valituksi vain toiseen osa-alueeseen osa-alueeseen. Osa-alueille valitut toimittajat toimivat toistensa varatoimittajina toisella osa-alueella, eli niiltä voidaan tilata töitä toisen osa-alueen osalta, mikäli kyseisen osa-alueen työmäärä osoittautuu hetkellisesti liian suureksi yhden toimittajan resursseille. Osa-alueisiin kuuluvat kiinteistökohteet on lueteltu tarjouspyynnön liitteissä "KOy Auroranlinna Kiinteistöt Itä" ja "KOy Auroranlinna Kiinteistöt Länsi". Lisäksi tarjouspyynnön liitteenä olevassa zip-kansiossa "Asunto- ja kiinteistökohtaiset ilmanvaihdon tiedot"on kerrottu lisätietoja kunkin kohteen ilmanvaihdon tekniikasta. Puitesopimus on voimassa määräaikaisena kaksi (2) vuotta, ellei puitejärjestely lakkaa sitä aiemmin sen johdosta, että puitejärjestelyn enimmäisarvo on saavutettu. Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen Tilaajalla on oikeus jatkaa sopimuskautta vielä enintään kahdella (2) yhden (1) vuoden optiolla (1 + 1) tai siihen saakka, kunnes puitejärjestelyn enimmäisarvo on saavutettu. Päätös ensimmäisen optiovuoden käytöstä tehdään viimeistään kaksi (2) kuukautta ennen sopimuskauden päättymistä ja päätös toisen optiovuoden käytöstä tehdään viimeistään kaksi (2) kuukautta ennen ensimmäisen optiovuoden päättymistä. Option käyttämisestä päättäminen on yksinomaan tilaajan harkinnassa. Mikäli osa-alueen tarjouskilpailun voittanut tarjoaja on ryhmittymä, tulee kaikista ryhmittymän jäsenistä sopimuskumppaneita. Tarjouspyynnössä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta Tilaajalle määräostovelvoitetta.
Interne Kennung: 618408
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, hankintalaki). Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Hankintaan liittyvät hankinta-asiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Jos tarjoaja haluaa hankinta-asiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat tarjoajan itsensä vastattavina. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Tarjousten käsittely osa-alueittain Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajien soveltuvuutta koskevat vastaukset ESPD-lomakkeen tiedoista ja tarjouksesta 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 6. Solmii osa-aluekohtaiset hankintasopimukset voittajien kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ilmanvaihtojärjestelmien huolto ja suodattimien vaihdot ITÄ
Beschreibung: Osa-alue "itä" koskee tarjouspyynnön liitteessä KOy Auroranlinna Kiinteistöt Itä lueteltuja kiinteistöjä.
Interne Kennung: IV ITÄ-0
Los: LOT-0002
Titel: Ilmanvaihtojärjestelmien huolto ja suodattimien vaihdot LÄNSI
Beschreibung: Osa-alue "länsi" koskee tarjouspyynnön liitteessä KOy Auroranlinna Kiinteistöt Länsi lueteltuja kiinteistöjä.
Interne Kennung: IV LÄNSI-1