2. Verfahren
Verfahren
Titel: KESKEYTYSILMOITUS / Henkilönsuojaimet, käsidesit ja käsivoiteet, TP 7 - 26
Beschreibung: Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä HSY (myöhemmin myös "HSY" tai ”tilaaja”) toimii yhteiskunnan toimivuuden kannalla kriittisillä toimialoilla. Vedenjakelun, viemäröinnin ja jätehuollon katkeamattoman toiminnan turvaamiseksi, ovat henkilönsuojauksiin liittyvät tuotteet avainasemassa, joten niiden saatavuus kaikissa olosuhteissa ja myös lyhyellä toimitusajalla ovat turvattava. Hankinnan kohteena olevan puitejärjestelyn kautta tilaaja voi hankkia henkilönsuojaukseen liittyviä tuotteita eri toimipisteisiinsä. Alustava lista hankittavista tuotteista on liitteessä 1. Tilaaja hankkii puitejärjestelyn perusteella tuotteita tarpeensa mukaan. Hankintamenettelyn perusteella perustetaan puitejärjestely, johon valitaan korkeintaan kaksi (2) puitejärjestelytoimittajaa. Mikäli vähimmäisvaatimukset täyttäviä tarjouksia saadaan vähemmän kuin 2, varaa tilaaja oikeuden valita yksi tarjoaja puitejärjestelytoimittajaksi tai keskeyttää kilpailutus. Puitejärjestelyn kesto on kaksi (2) vuotta. Sopimuksen arvioitu alkamisajankohta on 1.5.2026. Tilaajalla ei ole velvollisuutta tilata puitejärjestelyn perusteella kilpailutettuja tuotteita. Puitejärjestely ei muodosta yksinoikeutta valituille puitejärjestelytoimittajille (myöhemmin myös ("toimittaja"), vaan tilaaja voi erillisellä hankintamenettelyillä ja sopimustensa puitteissa hankkia puitejärjestelyn kohteena olevia tuotteita. Alustavasti ei sitovasti toimitukset, jotka tapahtuvat puitejärjestelytoimittajan toimesta tilaajalle, on toimintamallina ns. ranking malli. Ranking-mallissa puitejärjestelyyn perustuvat hankinnat tehdään ensisijaisesti siltä toimittajalta, jonka tarjousvertailuhinta on halvin. Hankinnat tehdään toiseksi sijoittuneelta toimittajalta tilanteessa, jossa ensisijainen toimittaja ei pysty toimittamaan tuotteita. Alle 500 euron (alv 0 %) noutoerät voi tilaaja kuitenkin hankkia vapaasti joltain puitejärjestelyyn valitulta toimittajalta. Alustavasti ei sitovasti hyllytyspalvelut kilpailutetaan puitejärjestelyn sisäisin kilpailutuksin. Puitejärjestelyn sisäisten kilpailutusten objektiiviset ehdot määritellä sisäisen kilpailutuksen tarjousmenettelyssä. Alustavasti ei sitovasti mahdolliset kaupintavarastot kilpailutetaan puitejärjestelyn sisäisin kilpailutuksin. Puitejärjestelyn sisäisten kilpailutusten objektiiviset ehdot määritellä sisäisen kilpailutuksen tarjousmenettelyssä.
Interne Kennung: 143/05.050.500.5001/2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelyn ensimmäisessä vaiheessa ehdokkaita pyydetään jättämään osallistumishakemukset neuvottelumenettelyyn. Neuvotteluun valitaan korkeintaan 5 ehdokasta, ellei soveltuvia ehdokkaita ole vähemmän. Jos ehdokkaita on enemmän kuin mitä päätetään valita neuvottelumenettelyyn tarjoajiksi, valitaan ehdokkaat soveltuvuusjärjestyksen mukaisesti. Soveltuvuusjärjestys määräytyy kapasiteetin perusteella siten, että ehdokkaat, joilla on eniten kappalemääräisiä hyllytyspalvelusopimuksia tilaajan toiminta-alueella saavat soveltumisjärjestyksessä etusijan. Ehdokkaan alustavaa tarjousta käydään neuvotteluvaiheen pohjana ja lopullisessa tarjouspyynnössä huomioidaan ehdokkaiden kannanotot. Käytössä on vaiheittainen menettely, jolla käsiteltävien ratkaisujen tai neuvoteltavien tarjousten määrää alennetaan asteittain. Neuvottelujen perusteella hankintayksikkö varaa oikeuden perustelluista syistä vähentää osiokohtaisesti tarjoajien määrän kahteen (2). Hankintamenettelyn alustava järjestys: 1. Hankintailmoitus (osallistumispyyntö ja alustava tarjouspyyntö). 2. Ehdokkaan osallistumishakemus ja alustava tarjous. (ehdokas täyttää tämän osallistumispyynnön kohdat A ”Osallistumishakemuksen tiedot” ja tekee alustavan tarjouksen kohtaa B:n kohtaan ”Hankinnan kohteen kriteerit”). Palautusaika 6.3.2026 ilman tilaajan sitoutumista. 3. Valitaan neuvotteluvaiheen ehdokkaat. 4. Neuvottelut. Hankintayksikkö varaa oikeuden useampaa neuvottelukierrokseen. Alustava aika neuvotteluille on viikko 11, 2026 (ilman tilaajan sitoutumista). 5. Neuvottelujen päättäminen ja LOPULLINEN tarjouspyyntö valituille ehdokkaille. 6. LOPULLISTEN Tarjousten jättäminen. Alustavasti 25.3.2026 (ilman tilaajan sitoutumista). 7. Hankintapäätös. Alustavasti viikko 14, 2026 (ilman tilaajan sitoutumista). 8. Hankintasopimuksen allekirjoitus Neuvottelujen perusteella varsinaiseen tarjouspyynnön tiedot täsmentyvät, joten mahdollinen alustava tarjouspyyntö poikkeaa lopullisesta tarjouspyynnöstä. Hankintayksikkö varaa oikeuden muuttaa ja täsmentää aikataulua hankintamenettelyn kuluessa. Mikäli neuvottelujen kuluessa selviää, että tarvitaan toinen (tai useampi) neuvottelukerta, voi tilaaja pyytää ehdokkailta myös toiselle kierrokselle alustavat tarjoukset (ns. mukautetut tarjoukset). Suullisesti annetut selvitykset ja ilmoitukset eivät sido hankintayksikköä eivätkä ehdokasta/tarjoajaa. Soveltuvuusvaatimuksista ei neuvotella. Neuvottelujen päätarkoituksena on hankinnan kohteen yksityiskohtien täsmentäminen siten, että tilaajan tarpeet tulee huomioitua mahdollisimman hyvin. Neuvottelut käsittävät hankinnan laajuuteen, sisältöön ja teknisten ratkaisujen laatutasoon, kaupalliseen sisältöön liittyviä asioita.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 18143000 Schutzkleidung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18141000 Arbeitshandschuhe, 18424300 Einweghandschuhe, 18444000 Kopfschutzbedeckungen, 33741300 Handdesinfektionsmittel
5. Los
Los: LOT-0000