2. Verfahren
Verfahren
Titel: CNS-ydelser ved Bornholms Lufthavn
Beschreibung: Bornholms Lufthavn ønsker at indgå kontrakt om levering af fejlretning, forebyggende vedligeholdelse, support, teknisk bistand, dokumentation, rapportering og øvrige tilknyttede ydelser vedrørende teletekniske flyvesikringsanlæg, CNS-anlæg, samt anden lufthavnselektronik ved Bornholms Lufthavn. Bornholms Lufthavn drives af Trafikstyrelsen. Trafikstyrelsen udbyder derfor kontrakten om CNS-ydelser ved Bornholms Lufthavn.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet vedrører levering af CNS-ydelser ved Bornholms Lufthavn, herunder fejlretning, forebyggende vedligeholdelse, support, teknisk bistand, dokumentation, rapportering og øvrige tilknyttede ydelser vedrørende teletekniske flyvesikringsanlæg, CNS-anlæg og anden lufthavnselektronik. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudsloven. Tilbudsgivere kan afgive tilbud i overensstemmelse med de betingelser og krav, der fremgår af udbudsmaterialet. Kontrakten tildeles på grundlag af tildelingskriteriet Pris til den tilbudsgiver, der afgiver det konditionsmæssige tilbud med den laveste samlede evalueringspris. Tilbudsgiver skal som led i tilbuddet udfylde ESPD'et i overensstemmelse med udbudsbekendtgørelsen og udbudsbetingelserne. Udbudsmaterialet og øvrige relevante oplysninger om udbudsproceduren er tilgængelige via ETHICS. Udbudsbekendtgørelsen offentliggøres i EU-Tidende i overensstemmelse med gældende udbudsregler.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50330000 Wartung von Fernmeldeeinrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34963000 Instrumentenlandesystem (ILS), 34965000 Entfernungsmessgerät (DME), 34966100 Funkpeilgerät (RDF), 34966200 Ungerichtetes Funkfeuer (NDB), 34967000 Flughafenkommunikationssystem (COM), 50324200 Vorbeugende Wartung, 50333000 Wartung von Funkverbindungseinrichtungen, 50334400 Wartung von Kommunikationssystemen, 50410000 Reparatur und Wartung von Mess-, Prüf- und Kontrollgeräten, 50433000 Eichdienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50330000 Maintenance services of telecommunications equipment
Additional classification (cpv): 34963000 Instrument Landing System (ILS), 34965000 Distance Measuring Equipment (DME), 34966100 Radio Direction Finder (RDF), 34966200 Non-Directional Beacon (NDB), 34967000 Airport Communication System (COM), 50324200 Preventive maintenance services, 50333000 Maintenance services of radio-communications equipment, 50334400 Communications system maintenance services, 50410000 Repair and maintenance services of measuring, testing and checking apparatus, 50433000 Calibration services
5. Lot
Lot: LOT-0000