2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kaihimikroskooppi leikkaussalikäyttöön Savonlinnaan + optio 2027 - Etelä-Savon hyvinvointialue, Eloisa
Beschreibung: Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisa hankkii Savonlinnan yksikköön silmäkirurgiseen käyttöön yhden (1) leikkausmikroskoopin sekä optiona yhden (1) leikkausmikroskoopin hyvinvointialueelle. Hankittava kokonaisuus sisältää laitteen toimituksen, asennuspalvelun ja käyttöönoton; käyttö- ja huoltokoulutuksen, mahdolliset käyttöä tukevat palvelut (laitteiden korjaus- ja huoltopalvelu); laitteen käytön kannalta olennaiset laitesidonnaiset tarvikkeet ja varaosat, sekä tarjouspyyntöasiakirjoissa esitetyt optiot. Silmätautien yksikön toiminta jakautuu poliklinikka- ja tutkimustoimintaan sekä päiväkirurgiseen leikkaustoimintaan. Silmäyksikössä leikataan harmaakaihia ympäri vuoden. Vuositasolla silmiä leikataan noin 800 - 1000 kpl. Yksikössä koulutetaan myös uusia kaihikirurgeja. Yksikössä opetetaan uusia kaihikirurgeja, joten hankittavan mikroskoopin tulee soveltua opetustarkoitukseen. Hankinnan tavoitteena on hankkia toimintavarma ja pitkäikäinen laitekokonaisuus, joka tukee silmäkirurgista toimintaa koko laitteen elinkaaren ajan. Hankintaan sisältyvä optio yhden (1) vastaavan laitteiston hankinnasta, joka on tilaajan käytettävissä vuoden 2027 loppuun asti, sekä muut hankinta-asiakirjoissa ilmoitetut optiot, jotka ovat tilaajan käytettävissä kahden (2) vuoden ajan hankintasopimuksen allekirjoittamisesta lukien. Sopimus jää laitetoimituksen jälkeen voimaan toistaiseksi toimitettuun laitteeseen tai laitteisiin liittyvien varaosien, käyttötarvikkeiden, mahdollisten ohjelmistojen, ohjelmistotuen, tietoturvapäivitysten, teknisen tuen, huoltopalveluiden ja muiden laitteen elinkaaren aikaisten ylläpitopalveluiden osalta. Myös mahdollisen optiolaitteen osalta. Tarjottavan kokonaisuuden tulee sisältää kaikki laitteen normaaliin kliiniseen käyttöön tarvittavat ohjelmistot, lisenssit, varusteet, käyttöönottopalvelut, käyttöohjeet, koulutukset ja muut käyttötarkoituksen mukaisen toiminnan edellyttämät osat riippumatta siitä, onko niitä erikseen yksilöity hankinta-asiakirjoissa. Tarjoajan tulee tarjota kokonaisuutta. Osatarjouksia ei hyväksytä. Kaikkia osia tulee tarjota. Rinnakkaiset tarjoukset hyväksytään. Vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä. Kyseisen kokonaisuuden tarkemmat tiedot, vähimmäis- ja laatuvaatimukset sekä muut tarjousvaatimukset löytyvät tästä hankinta-asiakirjasta ja sen liitteistä.
Interne Kennung: 5682/02.08.00.00.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on lain julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) 32 § mukainen avoin menettelyn: Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Tarjousten ja tarjoajien tarkistaminen Ennen tarjousten valintaa hankintayksikön tarkistaa hankintalain 79 §:n mukaisesti, että seuraavat edellytykset täyttyvät: 1) tarjous on hankintailmoituksessa ja hankinta-asiakirjoissa asetettujen vaatimusten, ehtojen ja perusteiden mukainen; 2) tarjouksen on antanut tarjoaja, jota ei ole suljettu menettelyn ulkopuolelle 80 tai 81 §:n nojalla ja joka täyttää hankintayksikön asettamat 83 §:ssä tarkoitetut soveltuvuusvaatimukset. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö voi tarkistaa tarjousten vaatimustenmukaisuuden ja vertailla tarjoukset ennen 1 momentin 2 kohdassa tarkoitettua tarkistamista. Hankintasopimusta ei kuitenkaan voida tehdä sellaisen tarjoajan kanssa, joka olisi tullut sulkea menettelystä 80 §:n nojalla tai joka ei täytä hankintayksikön asettamia soveltuvuusvaatimuksia. Hankintayksikkö voi päättää olla tekemättä hankintasopimusta 93 §:ssä tarkoitetun kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen jättäneen tarjoajan kanssa, jos se on todennut, ettei tarjous ole 81 §:n 1 momentin 5 kohdassa tarkoitettujen ympäristö-, sosiaali- ja työoikeudellisten velvoitteiden mukainen. Hankintayksikkö voi myös milloin tahansa hankintamenettelyn aikana pyytää tarjoajia toimittamaan kaikki tai osan selvityksistä sen tutkimiseksi, koskeeko tarjoajaa 80 §:ssä tarkoitettu pakollinen poissulkemisperuste tai 81 §:ssä tarkoitettu harkinnanvarainen poissulkemisperuste ja täyttyvätkö hankintayksikön asettamat 83 §:ssä tarkoitetut soveltuvuusvaatimukset, jos se on tarpeen menettelyn asianmukaisen kulun varmistamiseksi.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50400000 Reparatur und Wartung von medizinischen Geräten und Präzisionsgeräten, 50420000 Reparatur und Wartung von medizinischen und chirurgischen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankintaan sisältyvä optio yhden (1) vastaavan laitteiston hankinnasta, joka on tilaajan käytettävissä vuoden 2027 loppuun asti, sekä muut hankinta-asiakirjoissa ilmoitetut optiot, jotka ovat tilaajan käytettävissä kahden (2) vuoden ajan hankintasopimuksen allekirjoittamisesta lukien. Sopimus jää laitetoimituksen jälkeen voimaan toistaiseksi toimitettuun laitteeseen tai laitteisiin liittyvien varaosien, käyttötarvikkeiden, mahdollisten ohjelmistojen, ohjelmistotuen, tietoturvapäivitysten, teknisen tuen, huoltopalveluiden ja muiden laitteen elinkaaren aikaisten ylläpitopalveluiden osalta. Myös mahdollisen optiolaitteen osalta.
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 5682/02.08.00.00.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
Additional classification (cpv): 50400000 Repair and maintenance services of medical and precision equipment, 50420000 Repair and maintenance services of medical and surgical equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options: