618547-2026 - Ergebnis
Polen – Mit dem Fischfang verbundene Dienstleistungen – Wykonanie usługi polegającej na przeprowadzeniu odłowów monitoringowych ichtiofauny jeziornej
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelWykonanie usługi polegającej na przeprowadzeniu odłowów monitoringowych ichtiofauny jeziornej
BeschreibungPrzedmiotem niniejszej umowy jest: „Wykonanie usługi polegającej na przeprowadzeniu odłowów monitoringowych ichtiofauny według metodyki opisanej w Podręczniku do monitoringu elementów biologicznych i klasyfikacji stanu ekologicznego wód powierzchniowych. Aktualizacja metod (Kolada 2020) na potrzeby wymagań Dyrektywy 2000/60/WE oraz poboru bioty według wymagań Dyrektywy 2013/39/UE na wskazanych jeziorach w Polsce w roku 2026” Opis przedmiotu zamówienia stanowi Załącznik nr 1 do swz. 2. Listę stanowisk na których zostaną dokonane odłowy stanowi Załącznik nr 1.1 do SWZ. 3. Część 1 - Połowy monitoringowe ryb w 37 jeziorach, w tym pobór bioty w 29 jeziorach.
Interne KennungDPiZP.260.30.2026_1
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensBiorąc pod uwagę presję czasu wynikającą z uwarunkowań biologiczno-metodycznych oraz bezwzględną konieczność realizacji zadań państwowego monitoringu środowiska zgodnie z harmonogramem GIOŚ, w niniejszym postępowaniu zachodzi uzasadniona i pilna potrzeba udzielenia zamówienia. 1. Zobowiązania umowne i uwarunkowania harmonogramowe Przedmiotowe zamówienie stanowi kluczowy element projektu pn. „Monitoring i klasyfikacja ichtiofauny śródlądowej według Dyrektywy 2000 /60/WE oraz bioty według wymagań Dyrektywy 2013/39/UE w latach 2026-2027”, realizowanego przez Zamawiającego na rzecz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). Przygotowując procedurę zakupu, Zamawiający jest bezwzględnie związany sztywnym Harmonogramem rzeczowo-finansowym, złożonym w ofercie przetargowej dla GIOŚ. Jakiekolwiek opóźnienie na etapie wyboru podwykonawcy uniemożliwi dotrzymanie terminów umownych wobec organu zlecającego, co rodzi ryzyko nienależytego wykonania zobowiązania publicznego. 2. Ograniczenia metodyczne, biologiczne i środowiskowe Specyfika przedmiotu zamówienia narzuca rygorystyczne uwarunkowania naturalne, które są niezależne od woli Zamawiającego. Zgodnie z normą EN 14757 (Water quality - Sampling of fish with multi-mesh gillnets), odłowy monitoringowe muszą zostać przeprowadzone wyłącznie w ściśle określonym oknie fenologicznym, tj. od lipca do połowy października. • W tym okresie ryby wykazują najwyższą, stabilną aktywność żerową i migracyjną, co stanowi conditio sine qua non dla uzyskania powtarzalnych, obiektywnych i miarodajnych wyników odłowów sieciami pasywnymi. • Ramy te zostały wyznaczone celowo, aby wyeliminować okresy tarła głównych gatunków ryb (wiosennego tarła płoci, leszcza i szczupaka oraz jesiennego tarła ryb łososiowatych i sielawy), które drastycznie zaburzyłyby rzeczywisty obraz struktury ichtiofauny. • Utrzymanie tych sztywnych ram czasowych jest niezbędne do wyznaczenia Jeziorowego Indeksu Rybnego oraz zapewnienia porównywalności danych w skali europejskiej. Zastosowanie standardowego, 35-dniowego terminu składania ofert spowodowałoby przesunięcie realizacji badań na okres późnojesienny. Oznaczałoby to rażące naruszenie standardów metodycznych, drastyczny spadek jakości danych monitoringowych oraz ich nieporównywalność z danymi historycznymi, co w konsekwencji uniemożliwiłoby prawidłowe zaraportowanie wyników do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77700000 Mit dem Fischfang verbundene Dienstleistungen
5. Los
LosLOT-0001
Interne KennungDPiZP 260.30.2026_1