618634-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Personensonderbeförderung (Straße) – Udbud af siddende patienttransport
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af siddende patienttransport
BeschreibungOpgaven omfatter siddende transport af patienter der er visiteret til transport, samt i visse tilfælde tillige en ledsager, eventuelt en sundhedsfaglig ledsager, når det rekvirerende behandlingssted skønner dette nødvendigt. Region Hovedstaden udbyder den siddende patienttransport efter en kapacitetsmodel, hvor regionens leverandører af siddende patienttransport leverer transportenheder, der er disponible for Region Hovedstadens Akutberedskab. Det er således Akutberedskabet, der er ansvarlig for disponering af transportenheder til de af behandlingsstederne bestilte kørsler. Der udbydes 5 delaftaler fordelt på områder Nord, Midt, Byen, Syd og Bornholm
Vorherige Bekanntmachung387911-2024
Interne Kennung25056920
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung, 85143000 Einsatz von Krankenwagen
5. Los
LosLOT-0001
Interne Kennung1-0
LosLOT-0002
TitelDelaftale 1 Nord
BeschreibungSiddende patientransport
Optionen
Beschreibung der OptionenOption på konvertering til nulemissionskøretøjer jf. Kontrakt pkt. 4.2.2 Option på tilvalg af udstyr til transportenhederne jf. Kontrakt 4.2.3 Option på fravalg af boder (nulemissions liftkøretøjer) jf. Kontrakt 4.2.4
LosLOT-0003
TitelDelaftale 2 Midt
LosLOT-0004
TitelDelaftale 3 Byen
LosLOT-0005
TitelDelaftale 4 Syd
LosLOT-0006
TitelDelaftale 5 Bornholm