618690-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Krankenhäusern – MR-skanninger og beskrivelser
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelMR-skanninger og beskrivelser
BeschreibungNærværende rammeaftale vedrører diagnostisk radiologi (MR-skanninger og -beskrivelser), og er opdelt i to delkontrakter. De ene delkontrakt omfatter optageområdet Aarhus Universitetshospital, Regionshospitalet Randers og Regionshospitalet Horsens, og den anden delkontrakt omfatter optageområdet Regionshospitalet Gødstrup og Hospitalsenhed Midt. Formålet med nærværende udbud er at sikre patienter en kort ventetid til MR-skanning og -beskrivelse og sikre overholdelse af Ret til hurtig udredning og Det udvidede Frie Sygehusvalg. Ordregiver ønsker derfor at indgå samarbejdsaftaler med et eller flere privathospitaler eller klinikker, der kan udføre undersøgelse og overføre billedmateriale med beskrivelse til den henvisende enhed inden for de gældende frister fra henvisningstidspunktet. Rammeaftalen vil løbe i 2 år med mulighed for forlængelse i op til 2 x 12 måneder.
Interne Kennung1-31-72-210-26
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensDer er tale om sociale og andre specifikke tjenesteydelser, som udbydes i henhold til light-regimet i udbudslovens afsnit III
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85111000 Dienstleistungen von Krankenhäusern
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85110000 Dienstleistungen von Krankenhäusern und zugehörige Leistungen, 85111200 Ärztliche Versorgung im Krankenhaus
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelkontrakt 1: MR-skanninger og beskrivelser
BeschreibungOptageområde Aarhus Universitetshospital, Regionshospitalet Randers og Regionshospitalet Horsens
Interne Kennung1-0
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt 2: MR-skanninger og beskrivelser
BeschreibungOptageområde Regionshospitalet Gødstrup og Hospitalsenhed Midt
Interne Kennung2-1
618690-2026 - Competition
Denmark – Hospital services – MR-skanninger og beskrivelser
Contract notice – light regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
TitleMR-skanninger og beskrivelser
Internal identifier1-31-72-210-26
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 85111000 Hospital services
Additional classification (cpv): 85100000 Health services, 85110000 Hospital and related services, 85111200 Medical hospital services
5. Lot
LotLOT-0001
Internal identifier1-0
LotLOT-0002
Internal identifier2-1