2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog om udvikling af Ballerup Idrætsby og nyt idrætsanlæg (virksomhedssporet (virksomheder og foreninger))
Beschreibung: Ballerup Kommune vil sikre bedre rammer for idrætten i kommunen ved at opføre nye idrætsfaciliteter og udvikle Ballerup Idrætsby. Ballerup Kommune har ved bekendtgørelse nr. 455304-2026 offentliggjort en forhåndsmeddelelse om markedsdialog om udvikling af Ballerup Idrætsby og nyt idrætsanlæg. Kommunen ønsker med denne markedsdialog at undersøge mulighederne for samarbejde med investorer, virksomheder og idrætsaktører, som kan bidrage med viden, erfaring og finansiering. Markedsdialogen er tilrettelagt med to separate dialogspor, herunder virksomhedssporet. Virksomhedssporet henvender sig til lokale virksomheder, foreninger mv., der har hjemsted eller væsentlig aktivitet i Ballerup Kommune, og som har interesse i at bidrage til udviklingen af Ballerup Idrætsby eller i at benytte faciliteter, arealer eller øvrige tilbud i idrætsbyen. Alle virksomheder, foreninger mv., der passer på denne beskrivelse, inviteres hermed til deltagelse i et fælles dialogmøde i virksomhedssporet. Formålet med det fælles møde er at samle de interesserede virksomheder og aktører til en åben dialog om behov, muligheder og perspektiver i relation til Ballerup Idrætsby og et nyt idrætsanlæg. Møde i virksomhedssporet afholdes: Dato: 22. september 2026, kl. 08.00-09.30 Sted: Ballerup Idrætsby, Ballerup Idrætsby 4, 2750 Ballerup, Kay Werner lokalet Program: Kl. 08.00 – 08.20: Indblik i kommunens arbejde med Ballerup Idrætsby og nyt idrætsanlæg Kl. 08.20 – 09.20: Debat/dialog Kl. 09.20 – 09.30: Opsamling Der vil blive serveret brød og kaffe til mødet. Aktører, der ønsker at deltage i mødet, bedes tilmelde sig senest den 18. september 2026 ved at sende en e-mail til Ballerup Kommunes rådgiver, HortenDahl, på tld@hortendahl.dk. Markedsdialogmaterialet kan findes på Ballerup Kommunes hjemmeside: https://ballerup.dk/borger/trafik/markedsdialog-om-udvikling-af-ballerup-idraetsby-og-nye-idraetsfaciliteter
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 92610000 Betrieb von Sportanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 70130000 Vermietung von Grundstücken im Eigenbesitz, 92600000 Dienstleistungen im Sport