619038-2026 - Ergebnis
Rumänien – Beschaffungsberatung – Acord-cadru - Servicii de consultanta in domeniul achizitiilor
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru - Servicii de consultanta in domeniul achizitiilor
Beschreibung: Obiectul principal al Acordului-cadru constă în suport de specialitate acordat autorităţii contractante pentru derularea de sarcini specifice realizării procedurilor de achiziții iniţiate pentru acoperirea necesităţilor acestora şi realizarea investiţiilor din cadrul planului de dezvoltare aprobat la nivelul unităţii administrativ-teritoriale. Obiectivul specific constă în eficientizarea procesului de desfășurare a activităţii de achiziţii prin reducerea riscului de greșeli materializate în amenzi/corecţii legate de modul de realizare a proceselor de achiziţie, precum şi reducerea numărului de probleme apărute pe perioada implementării de contracte – modificări ale contractelor, optimizarea administrării portofoliului de procese de achiziție publică, îmbunătățirea documentațiilor de atribuire de natură să conducă la selectarea unor operatori economici care dețin și dispun de capacitatea de a duce la bun sfârșit contractele de achiziție încheiate. Autoritatea contractantă apreciază necesar ca activitatea să fie suplimentată prin achiziţia unor servicii de consultanţă, denumite în continuare servicii auxiliare achiziţiei, în vederea sprijinirii activităţii compartimentelor interne specializate în domeniul achiziţiilor, pentru elaborarea documentelor/documentaţiilor necesare parcurgerii etapelor proceselor de achiziţie publica/sectorială/concesiune şi/sau pentru implementarea unor programe de prevenire/diminuare a riscurilor în achiziţiile publice, vizând toate etapele de la planificarea/pregătirea procesului, organizarea/aplicarea procedurii de atribuire şi până la executarea/monitorizarea implementării contractului de achiziţie/acordului-cadru, inclusiv în raport cu activitatea comisiei de evaluare şi/sau soluţionarea contestaţiilor. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 1.497.200 lei fără TVA 1) Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor cf. Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. 2) Număr de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile.
Interne Kennung: 4433953/2024/07
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79418000 Beschaffungsberatung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Cantitatea minimă și maximă / ACORD-CADRU: Cantitate minimă: 1 expert x 120 zile lucrătoare (pentru toată echipa implicată); Cantitate maximă: 12 experți x 584 zile lucrătoare (pentru toată echipa implicată). Cantitatea minimă și maximă / CONTRACT SUBSECVENT: Cantitate minimă: 1 expert x 60 zile lucrătoare (pentru toată echipa implicată); Cantitate maximă: 4 experți x 197 zile lucrătoare (pentru toată echipa implicată). ACORD-CADRU:  Valoarea minimă estimată pe Acord-Cadru: 228.000 lei fără TVA  Valoarea maximă estimată pe Acord-Cadru: 13.315.200 lei fără TVA CONTRACT SUBSECVENT:  Valoarea minimă estimată pe Contract Subsecvent: 114.000 lei fără TVA  Valoarea maximă estimată pe Contract Subsecvent: 1.497.200 lei fără TVA Valoarea estimată a Acordului-cadru se consideră a fi valoarea maximă estimată, fără TVA, a tuturor contractelor de achiziţie publică ce se anticipează că vor fi atribuite în baza acestuia, pe întreaga sa durată. Autoritatea contractantă a procedat la estimarea valorii Acordului-cadru cu respectarea normelor şi prescripţiilor de la nivelul art. 7 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cele ale art. 16 din H.G. nr. 395/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Având în vedere clauza de revizuire potrivit careia Promitentul-Achizitor îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu 50% din cantitatea maximă pentru acordul-cadru/contractul subsecvent. Pretul serviciilor care vor fi achizitionate suplimentar in baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiara ce sta la baza acordului-cadru (ajustat dupa caz conform formula de ajustare), perioada de timp in care se va putea utiliza aceasta optiune de catre promitentul Achizitor: pe toata durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent), valoarea estimata a procedurii, respectiv a fiecarui lot in parte a fost exprimata sub forma de interval, valoarea minima a intervalului reprezentand valoarea estimata a prezentei proceduri in functie de care se vor evalua ofertele, iar valoarea maxima reprezinta valoarea estimata ce contine si valoarea posibilelor suplimentari in baza caluzei de revizuire). Valoare estimată procedură: 13.315.200 lei fără TVA Valoare estimată procedură (suplimentată cu 50% din cantitatea maximă pentru acordul-cadru/contractul subsecvent): 19.972.800 lei fără TVA
Interne Kennung: 1