2. Verfahren
Verfahren
Titel: Wykonanie usług laboratoryjnych dla Enea Elektrownia Połaniec sp. z o.o.
Beschreibung: Wykonanie usług laboratoryjnych dla Enea Elektrownia Połaniec sp. z o.o.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Skrócenie terminu jest uzasadnione wystąpieniem pilnej potrzeby udzielenia zamówienia. Potrzeba ta wynika przede wszystkim z konieczności zabezpieczenia realizacji usług laboratoryjnych przed wygaśnięciem obowiązujących umów oraz z harmonogramu prac prowadzonych przez zespół powołany Poleceniem Służbowym Prezesa Zarządu nr 8, którego celem było wypracowanie docelowego modelu świadczenia usług laboratoryjnych na rzecz Enea Elektrownia Połaniec sp. z o.o. Prace zespołu obejmowały analizę możliwości realizacji usług przez spółki Grupy ENEA, ocenę wymagań organizacyjnych, technicznych i prawnych oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących dalszego modelu realizacji usług. W toku tych prac ustalono między innymi, że spółki Grupy ENEA nie są przygotowane do przejęcia pełnego zakresu usług laboratoryjnych od 1 listopada 2026 r., a także że nie występują przesłanki umożliwiające udzielenie zamówienia z pominięciem procedur konkurencyjnych przewidzianych w ustawie PZP. W konsekwencji niezbędne było przygotowanie i przeprowadzenie postępowania w trybie przetargu nieograniczonego. Prace zespołu, z uwagi na złożoność analiz oraz konieczność uzgodnienia stanowisk pomiędzy zaangażowanymi podmiotami, trwały dłużej niż pierwotnie zakładano, co wpłynęło na termin przygotowania dokumentacji postępowania. Powstałe opóźnienie ma charakter obiektywny i pozostaje bezpośrednio związane z realizacją obowiązków wynikających z Polecenia Służbowego Prezesa Zarządu nr 8. Jednocześnie dalsze zachowanie pełnego terminu składania ofert mogłoby zagrozić terminowemu zawarciu umowy i płynnemu przejęciu realizacji usług po zakończeniu obecnie obowiązujących kontraktów. Obowiązujące umowy na usługi laboratoryjne wygasają 31.10.2026 r. Należy podkreślić, że zgodnie z utrwaloną wykładnią art. 138 ust. 2 pkt 2 PZP oraz uzasadnieniem ustawodawcy, możliwość skrócenia terminu składania ofert z uwagi na pilną potrzebę udzielenia zamówienia nie jest uzależniona od tego, czy przyczyny tej potrzeby leżą po stronie zamawiającego, ani od tego, czy były one możliwe do wcześniejszego przewidzenia. W zaistniałych okolicznościach skrócenie terminu do 17 dni pozostaje proporcjonalne, zapewnia realną konkurencję pomiędzy wykonawcami, a jednocześnie umożliwia terminowe zakończenie procedury i zawarcie umowy przed wygaśnięciem obecnych umów.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73111000 Forschungslabordienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Wykonanie usług laboratoryjnych dla Enea Elektrownia Połaniec sp. z o.o. pakiet A
Beschreibung: Wykonanie kompleksowej obsługi chemicznej procesu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła
Los: LOT-0002
Titel: Wykonanie usług laboratoryjnych dla Enea Elektrownia Połaniec sp. z o.o. pakiet B
Beschreibung: Wykonanie usług w zakresie kontroli parametrów biomasy z dostaw