2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af hovedentrepriseaftale i Inddragende Byggeri vedrørende opførelsen af LLYN.B335_Serverfacilitet
Beschreibung: Projektet vedrører DTU’s nye serverpark, som omhandler opførelse af et nyt teknikhus, der skal forsyne fremtidige servermoduler. Teknikhuset opføres i ét plan med udvendige trapper og indskudt dæk på tag for installationer og mulighed for service. I forlængelse af teknikhuset forberedes en backbone løsning til forsyning af variable servermoduler, der leveres af DTU. Teknikhuset skal huse kritiske forsyningskomponenter, herunder både elforsyningsanlæg og køle-maskiner til de kommende tilknyttede datacentre. Formålet med bygningen er primært at sikre en stabil og pålidelig drift af datacentre, der hver især har differentierede krav til forsyningssikkerhed.
Vorherige Bekanntmachung: 152460-2026
Interne Kennung: LLYN.B335
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter udbudslovens afsnit II, jf. §§ 61-66. Årsagen til, at udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, er, at DTU ønsker en drøftelse af, hvilke projektmæssige og aftalemæssige forhold, der har væsentlig betydning for tilbuddet. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase, herunder eventuelt en eller flere forhandlingsrunder. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Det er derfor vigtigt, at ansøgere, og senere de udvalgte tilbudsgivere, sætter sig grundigt ind i dette dokument. Projektet udbydes i en hovedentrepriseaftale, da det er DTU’s vurdering, at realiseringen af opgaven sker mest hensigtsmæssigt i én samlet aftale med henblik på at minimere omkostninger til grænseflader og forenkle koordinerings- og ansvarsforhold.