2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal Tekniska konsulter Konstruktion
Beschreibung: Upphandlingen avser tekniska konsulter inom fackområde hus - kompetensområde konstruktion. De kommunala bolagen Bodens Utveckling AB, Boden Science Park Fastighets AB och Bodens Näringsfastigheter AB är också avropsberättigade på detta ramavtal.
Interne Kennung: SBN 2026-574
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Ramavtal Tekniska konsulter Konstruktion
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: SBN 2026-574
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71320000 Engineering design services, 71530000 Construction consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0001
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: SBN 2026-574
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001