619399-2026 - Ergebnis
Finnland – Brennstoffe – Kierrätysperusteisen dieselpolttoaineen hankinta
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kierrätysperusteisen dieselpolttoaineen hankinta
Beschreibung: Tarjouspyyntö käsittää jäte- ja kierrätysmateriaalista 100-%:sti valmistettavan uusiutuvan diesel-polttoaineen hankinnan hankintayksikön tarpeisiin. Arvioitu vuosikulutus on n. 800 000 litraa vuodessa. Hankintayksikkö ei kuitenkaan sitoudu tiettyyn hankintamäärään. Hankintayksikön omistaja, Porin kaupunki, liittyi mukaan Kohti hiilineutraalia kuntaa -hankkeeseen vuonna 2016 ja on sitoutunut tavoittelemaan 80 prosentin päästövähennystä vuoteen 2030 mennessä vuoden 2007 tasosta. Tarjouspyynnöllä hankittavan dieselpolttoaineen hankinta on osa Porin kaupungin ja Porin Linjat Oy:n käytännön toimia toteuttaa em. hankkeen tavoitteita. Tarjouspyyntöön sisältyy hankintayksikön varaus pidättäytyä hankinnasta, mikäli yhtiön omistaja ei vahvista hankinnan edellyttämää lisämäärärahaa.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09100000 Brennstoffe
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-042378-LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimuskausi alkaa 1.5.2026 kirjallisen hankintasopimuksen allekirjoittamisen jälkeen ja hankintasopimus päättyy ilman erillistä irtisanomista 30.4.2028. Sopimuskauden jälkeen hankintaan sisältyy mahdollisuus yhden (1) vuoden optioaikaan, siten että optiokausi päättyy 30.4.2029. Option mahdollisesta käyttämisestä tehdään erillinen päätös.