619415-2026 - Wettbewerb
Finnland – Elektrizität – Häviösähkö 2027-2028, Savon Voima Verkko Oy
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Häviösähkö 2027-2028, Savon Voima Verkko Oy
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Savon Voima Verkko Oy:n häviösähköenergian fyysinen avoin toimitus. Sähköenergian hinta muodostuu fyysisen sähkön spot-toimituksesta, toimittajan marginaalista sekä kantaverkkoyhtiö Fingridin kulloinkin voimassa olevasta tuotannon ja kulutuksen volyymimaksusta. CO2-vapaan sähkön alkuperätodistusten hankinta sisältyy kilpailutukseen. Näiden hinta muodostuu toimittajan CO2-vapaan sähkö alkuperätodistusten välityspalkkiosta ja hankittavien alkuperätodistusten hinnasta. Hankinnan sopimuskausi on 1.1.2027 - 31.12.2028. Hankintaan sisältyy jatko-optio kaudelle 1.1.2029 - 31.12.2030. Option käytöstä sovitaan yhdessä kirjallisesti viimeistään 31.5.2028. Tilaajan häviösähköenergian hankinta on yhteensä noin 80 GWh vuodessa. Esitetty volyymi on arvio, eikä tilaaja sitoudu sen mukaisiin hankintamääriin.
Interne Kennung: 623684
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Oikeuskäytännön mukaan häviösähkön hankinnassa on kysymys erityisalojen hankintalain 6 §:n 6 momentissa tarkoitetusta energiahuoltoon liittyvästä energian hankkimisesta, eikä se näin ollen kuulu erityisalojen hankintalain tai hankintalain soveltamisalan piiriin. Sähkömarkkinalain 23 §:n mukaan verkonhaltijan on kuitenkin hankittava sähköverkkonsa häviöenergia avointen, syrjimättömien ja markkinapohjaisten menettelyjen mukaisesti. Täyttääkseen edellä mainitut sähkömarkkinalain mukaiset edellytykset hankintayksikkö julkaisee hankinnasta avoimen hankintailmoituksen. Hankintapäätöksestä ei voi valittaa Markkinaoikeuteen Hankinnan alustava aikataulu on: - Tarjousten vastaanotto 16.10.2026 - Hankintapäätös 23.10.2026 - Sopimus voimaan 1.1.2027
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0000