619515-2026 - Wettbewerb
Finnland – Reinigungs- und Hygienedienste – Toimitilojen käyttäjäpalvelut 2021–2025 (DPS)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Toimitilojen käyttäjäpalvelut 2021–2025 (DPS)
Beschreibung: DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN KOHDE Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän (jäljempänä myös ”DPS”) kohteena on toimitilojen käyttäjäpalvelut ja niihin liittyvien lisäpalveluiden tuottaminen Hansel Oy:n (jäljempänä Hansel) asiakkaille osallistumispyynnössä määritellyillä ehdoilla asiakkaan määrittelemissä kohteissa ja tiloissa. DPS:n kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä ja sen liitteissä. DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN LUOKAT Dynaaminen hankintajärjestelmä on jaettu kolmeen (3) toisistaan riippumattomaan luokkaan. Luokat sisältävät alla mainitut palveluyhdistelmät lisäpalveluineen: - Luokka 1. Siivouspalvelut ja Turvallisuus- ja aulapalvelut - Luokka 2. Siivouspalvelut ja Ateriapalvelun avustavat tehtävät - Luokka 3. Toimitilojen lisäpalvelut. Ehdokas voi hakea yhteen tai useampaan luokkaan yhdellä osallistumishakemuksella. Selvyyden vuoksi todetaan, että ehdokkaan tulee toimittaa kuhunkin hakemaansa luokkaan edellytetyt ehdokkaan soveltuvuutta ja osallistumispyynnön mukaisuutta osoittavat liitteet ja selvitykset. DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN KESTO DPS on voimassa 31.12.2027 saakka, ellei sitä keskeytetä aikaisemmin. DPS:n keston aikana kaikki kiinnostuneet ehdokkaat voivat tehdä siihen osallistumishakemuksen. Hansel Oy:n asiakkaat toteuttavat hankinnat DPS:n kuhunkin luokkaan hyväksyttyjen ehdokkaiden kesken DPS:n luokkakohtaisilla sisäisillä kilpailutuksilla, jotka voivat ajoittua DPS:n koko hankintavaiheen ajalle. DPS:n hankintavaihe alkaa perustamisvaiheen jälkeen 18.06.2021, ellei perustamisvaiheen pidennyksestä muuta johdu, ja päättyy DPS:n voimassaoloajan päättyessä. Hanselilla on oikeus keskeyttää dynaaminen hankintajärjestelmä kesken sen voimassaolon.
Vorherige Bekanntmachung: 132268-2024
Vorherige Bekanntmachung: 143467-2024
Interne Kennung: HANSEL DPS 00584-65e16ac5ad575752abd9ae2f
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. YLEISTÄ Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä. Hankinta toteutetaan dynaamisena hankintajärjestelmänä. 2. HANKINTAILMOITUS Hankinnasta on julkaistu ennakkoilmoitus ja DPS:n perustamisesta on julkaistu hankintailmoitus internet-osoitteessa www.hankintailmoitukset.fi. 3. RYHMITTYMÄNÄ TARJOAMINEN JA ALIHANKINTASUHTEET Ryhmittymänä osallistuminen on sallittua. Ehdokkaan tulee osallistumishakemuksessaan selvästi ilmaista, jos hakemus on tehty ryhmittymänä ja ilmoittaa ryhmittymän jäsenet. Kaikkien ryhmittymän jäsenten on täytettävä oma ESPD-lomake. Dynaamiseen hankintajärjestelmään osallistumista koskevan sopimuksen (jäljempänä DPS-sopimus) ja hankintasopimuksen tekeminen ryhmittymän kanssa edellyttää ryhmittymään kuuluvien yritysten yhteisvastuullista sitoutumista sopimusten velvoitteisiin ja vastuisiin. Ryhmittymän vastuuseen liittyviä ehtoja on esitetty osallistumispyynnön liitteenä olevassa DPS-sopimuksessa. Ryhmittymällä ja ehdokkaalla alihankkijoineen edellytetään olevan tekniset, taloudelliset ja muut edellytykset dynaamisen hankintajärjestelmän kohteena olevien tuotteiden ja palveluiden tuottamiseen koko dynaamisen hankintajärjestelmän ja hankintasopimusten keston ajan. Ehdokkaalta voidaan pyytää missä tahansa vaiheessa selvityksiä sellaisista sitoumuksista ja sopimuksista, joita se on tehnyt ilmoittamiensa alihankkijoiden kanssa ja joilla on merkitystä ehdokkaan edellytyksille täyttää sopimusten mukaiset velvoitteet. Ryhmittymältä voidaan pyytää vastaavia selvityksiä ryhmittymän jäsenten välisten suhteiden järjestämisestä. 4. MUIDEN TAHOJEN VOIMAVAROIHIN VETOAMINEN Ehdokas voi käyttää muiden yksiköiden voimavaroja täyttääkseen ehdokkaan soveltuvuudelle osallistumispyynnössä asetetut vaatimukset. Muiden yksiköiden voimavarojen on oltava tosiasiallisesti ehdokkaan käytössä hankintaa suoritettaessa. Hansel Oy varaa oikeuden vaatia näyttöä (kuten ehdokkaan ja muiden yksiköiden välisiä sitoumuksia ja sopimuksia) siitä, että muiden yksiköiden voimavarat ovat ehdokkaan käytettävissä. 5. DYNAAMISEEN HANKINTAJÄRJESTELMÄÄN HAKEUTUMINEN JA HYVÄKSYMISMENETTELY Kaikki kiinnostuneet toimittajat voivat koko DPS:n keston ajan pyytää oikeutta osallistua DPS:ään. DPS:ään hyväksyttävien ehdokkaiden määrää ei ole rajoitettu. Toimittaja hakeutuu DPS:ään jättämällä osallistumishakemuksen järjestelmässä. Ehdokas voi hakeutua yhteen, kahteen tai kaikkiin kolmeen DPS:n luokkaan (1, 2 ja 3). Hansel hyväksyy DPS:n luokkiin kaikki ehdokkaat, jotka täyttävät soveltuvuudelle asetetut vaatimukset. Ehdokasta ei hyväksytä DPS:ään, jos ehdokas ei täytä DPS:n kyseiselle luokalle asetettuja soveltuvuusvaatimuksia. Ehdokasta ei myöskään hyväksytä DPS:ään, jos ehdokas on syyllistynyt tai sen edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on syyllistynyt johonkin hankintalain 80 §:ssä tarkoitetuista rikoksista (pakolliset poissulkemisperusteet). DPS:ään voidaan jättää hyväksymättä ehdokas, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu harkinnanvarainen poissulkemisperuste. Hankintalain 82 §:n 1 momentin mukaan ehdokas voi esittää näyttöä luotettavuudestaan siitä huolimatta, että sitä rasittaa hankintalain 80 tai 81 §:ssä tarkoitettu poissulkemisperuste. Jos Hansel Oy katsoo esitetyn näytön ja luotettavuuden riittäväksi, poissulkemisperusteen olemassaolo ei estä osallistumishakemuksen hyväksymistä. Ehdokkaiden soveltuvuuden tarkastaminen tehdään osallistumishakemuksessa (erityisesti ESPD:llä) annettujen tietojen, viranomaisrekisterien tietojen, Suomen Asiakastieto Oy:n antamien tietojen kuten riskiluokka-analyysien sekä ehdokkailta mahdollisesti pyydettävien selvitysten perusteella. Ehdokkailta tullaan vaatimaan soveltuvuusvaatimusten täyttämiseen liittyvät selvitykset sekä rikosrekisteriotteet hankintalain 80 §:ssä tarkoitettujen pakollisten poissulkemisperusteiden selvittämiseksi ennen ehdokkaan hyväksymistä DPS:ään. DPS:n perustamisvaiheessa osallistumishakemuksen jättämiselle on varattu vähintään 30 päivää siitä päivästä laskettuna, jolloin DPS:ää koskeva hankintailmoitus on lähetetty julkaistavaksi. Perustamisvaiheen aikana DPS:ssä ei voida tehdä DPS:n sisäisiä kilpailutuksia. Hansel Oy pyrkii käsittelemään osallistumishakemukset mahdollisimman pian sekä ilmoittamaan ehdokkaalle, onko se hyväksytty DPS:ään. Hansel voi milloin tahansa DPS:n keston aikana vaatia hyväksyttyjä ehdokkaita toimittamaan hankintalain 87 §:ssä tarkoitetun uudistetun ja päivitetyn yhteisen eurooppalaisen hankinta-asiakirjan (ESPD) tai hankintalain 88 §:ssä tarkoitetut poissulkemisen ja soveltuvuuden selvitykset viiden päivän kuluessa pyynnön esittämispäivästä. 6. DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN SISÄISET KILPAILUTUKSET Jokainen yksittäinen hankinta DPS:n sisällä kilpailutetaan DPS:n kyseiseen luokkaan hyväksyttyjen ehdokkaiden kesken. DPS:n sisäisiä kilpailutuksia voidaan tehdä hankintavaiheeseen siirtymisestä alkaen DPS:n keston loppuun saakka. Asiakas määrittää hankintatarpeensa. Asiakas valitsee DPS:n luokan hankintatarpeensa perusteella. Asiakas pyytää kyseiseen DPS:n luokkaan hyväksyttyjä ehdokkaita jättämään tarjouksen sähköisessä kilpailutusjärjestelmässä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Luokka 1: Siivouspalvelut ja Turvallisuus- ja aulapalvelut
Beschreibung: Katso osallistumispyynnön liitteet: - DPS kohde - Luokka 1 (Siivouspalvelut ja Turvallisuus- ja aulapalvelut) - DPS ehdot - Luokka 1 (Siivouspalvelut ja Turvallisuus- ja aulapalvelut)
Interne Kennung: 1-65e16ac5ad575752abd9ae2d
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55520000 Verpflegungsdienste, 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport), 75100000 Dienstleistungen der Verwaltung, 79711000 Überwachung von Alarmanlagen, 79713000 Bewachungsdienste, 79714000 Überwachungsdienste, 79715000 Streifendienste, 79716000 Ausgabe von Mitarbeiterausweisen, 90910000 Reinigungsdienste, 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen, 98341120 Portierdienste
Los: LOT-0002
Titel: Luokka 2: Siivouspalvelut ja Ateriapalvelun avustavat tehtävät
Beschreibung: Katso osallistumispyynnön liitteet: - DPS kohde - Luokka 2 (Siivouspalvelut ja Ateriapalvelun avustavat tehtävät) - DPS ehdot - Luokka 2 (Siivouspalvelut ja Ateriapalvelun avustavat tehtävät)
Interne Kennung: 2-65e16ac5ad575752abd9ae30
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55520000 Verpflegungsdienste, 90910000 Reinigungsdienste, 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen, 98341120 Portierdienste
Los: LOT-0003
Titel: Luokka 3: Toimitilojen lisäpalvelut
Beschreibung: Katso osallistumispyynnön liitteet: - DPS kohde - Luokka 3 (Toimitilojen lisäpalvelut) - DPS ehdot - Luokka 3 (Toimitilojen lisäpalvelut)
Interne Kennung: 3-65e16ac5ad575752abd9ae31
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90910000 Reinigungsdienste, 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen