See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Jälki-ilmoitus: Kainuun keskussairaalan uuden ravintokeskuksen rakennusurakan hankinta
Beschreibung: Kainuun hyvinvointialue (Tilaaja) pyysi tarjouksia Kainuun keskussairaalan uuden ravintokeskuksen (Ravintokeskus Kataja; "valmistuskeittiö") rakennusurakasta, tämän tarjouspyynnön ja muun tarjouspyyntöaineiston mukaisesti. Kyseessä oli hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) mukainen EU-kynnysarvon ylittävä rakennusurakoiden hankinta. Urakkamuotona oli jaettu urakka, jossa rakennusteknisten töiden urakoitsija toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Putki-, ilmanvaihto-, rakennusautomaatio ja sähkötöiden urakat toteutetaan pääurakkaan alistettuina sivu-urakoina. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä löytyy 607381 / Hankintailmoitus: Kainuun keskussairaalan uuden ravintokeskuksen rakennusurakan hankinta.
Interne Kennung: 607381
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: RAKENNUS-/PÄÄURAKKA
Beschreibung: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. RAKENNUS-/PÄÄURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Interne Kennung: 1.-0
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Lisähankintamahdollisuus: Tilaaja varaa oikeuden laajentaa sopimusta, mikäli alkuperäisen sopimuskumppanin on tarpeen suorittaa lisätöitä tai -palveluja taikka ylimääräisiä tavarantoimituksia, jotka eivät sisältyneet alkuperäiseen sopimukseen, ja jos sopimuskumppanin vaihtaminen ei ole mahdollista taloudellisista tai teknisistä syistä ja aiheuttaisi merkittävää haittaa tai kustannusten merkittävää päällekkäisyyttä hankintayksikölle, hankintalain 136 §:n mukaisesti.
Los: LOT-0002
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: ILMANVAIHTOURAKKA
Beschreibung: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. ILMANVAIHTOURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Interne Kennung: 2.-1
Los: LOT-0003
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: RAKENNUSAUTOMAATIOURAKKA
Beschreibung: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. RAKENNUSAUTOMAATIOURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Interne Kennung: 4.-2
Los: LOT-0004
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: SÄHKÖURAKKA
Beschreibung: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. SÄHKÖURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Interne Kennung: 5.-3
Los: LOT-0005
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: YHDISTELMÄTARJOUS
Beschreibung: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. Yhdistelmätarjous urakkaohjelman mukaisesti. Tarjoaja voi tehdä myös yhdistelmätarjouksen ja mikäli tarjoaja tekee yhdistelmätarjouksen, on tarjoajan tehtävä oma tarjous jokaiseen osa-alueeseen, joka sisältyy yhdistelmätarjoukseen. Mikäli yhdistelmätarjous ei tule sellaisenaan valituksi, on tarjouksen tekijällä velvollisuus hoitaa ne yhdistelmätarjouksessa mukana olevat osa-alueet, jotka mahdollisesti tulevat valituksi omina erillisinä osa-alueina. Yhdistelmätarjous tulee valituksi silloin, kun sen tarjoushinta jää tilaajalle edullisemmaksi, kuin kyseisten urakoiden halvimpien erillistarjousten summa.
Interne Kennung: 6.-4
Los: LOT-0006
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: PUTKIURAKKA
Beschreibung: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. PUTKIURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Interne Kennung: 3.-5