620130-2026 - Wettbewerb
Schweden – Werkzeugmaschinen – Verkstadsmaskin Trådgnist 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Verkstadsmaskin Trådgnist 2026
Beschreibung: Karlstads universitet upphandlar en trådgnistmaskin (arbetsområde ca 600x400x310 mm) avsedd för materialforskning och studentarbeten. Maskinen måste kunna hantera en stor variation av skiftande metaller utan att skada materialens mikrostruktur. För att säkerställa geometriska noggrannhet över tid söker vi en drivlina med linjärmotorer. Då maskinen ska användas av både verkstadspersonal och studenter krävs en låg inlärningströskel.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42600000 Werkzeugmaschinen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136046:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42630000 Werkzeugmaschinen für die Metallbearbeitung, 43800000 Werkstattausrüstung
620130-2026 - Competition
Sweden – Machine tools – Verkstadsmaskin Trådgnist 2026
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleVerkstadsmaskin Trådgnist 2026
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 42600000 Machine tools
5. Lot
LotLOT-0001
Additional classification (cpv): 42630000 Metal-working machine tools, 43800000 Workshop equipment