See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Siuntion kunnan ruokapalvelut
Beschreibung: Siuntion kunta pyytää tarjoustanne ruokapalveluista. Tarjouspyyntöön sisältyvät kaikki kunnan kaikki itse tuottamat ruokapalvelut. Lisätietoja tarjouspyynnön liitteistä. Sopimuskausi on 1.1.2027 - 31.7.2030. Sopimusta on mahdollista jatkaa varsinaisen sopimuskauden jälkeen toistaiseksi voimassa olevalla optiokaudella. Optiokauden käyttöönotosta päättää tilaaja ja ilmoittaa sen sopimustoimittajalle ennen sopimuskauden päättymistä. Ilmoituksena toimii sopimusliite tai hallintopäätös, joka toimitetaan osapuolelle sähköisesti, pyydetty allekirjoitus on vakuus ilmoituksen vastaanottamisesta. Optiokaudella sopimus jatkuu sopimuksen alkuperäisin ehdoin. Mikäli sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana, on irtisanomisaika kaksitoista (12) kuukautta kirjallisesta irtisanomisilmoituksesta. Myös toistaiseksi voimassa oleva sopimus kilpailutetaan säännöllisesti (n. 4–5 vuoden kuluttua) varsinaisen sopimuskauden alkamisesta.
Interne Kennung: 603915
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia (1397/2016) julkisista hankinnoista sekä sovelletaan soveltuvin osin julkisten hankintojen yleisiä sopimusehtoja (JYSE 2014 huhtikuu 2022 / päivitysversio Palvelut). Hankintamenettelynä on avoin hankintamenettely. Hankinnasta on jätetty EU-kynnysarvon ylittävä hankintailmoitus 13.4.2026 julkisten hankintojen ilmoituskanava HILMA:n www-sivuille. Tarjouspyyntö on saatavilla Tarjouspalvelu.fi-portaalissa. Tarjous tulee laatia suomen kielellä ja tehdä tarjouspyynnössä vaadittujen kohtien ja liitteiden mukaisesti. Muulla tavalla ilmoitettuja tarjouksia ei oteta huomioon. Tarjoajalle ei makseta korvauksia tarjouksen tekemisestä, tuotteiden esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta. Tarjouksen on oltava tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukainen sekä sisällettävä kaikki tarjoajien ja tarjousten arvioinnissa sekä tarjousten vertailussa tarvittavat pyydetyt tiedot. Tarjottavan palvelun on täytettävä palvelulle asetetut ehdottomat vaatimukset. Tarjoukseen ei saa liittää tarjoajan omia tarjouspyynnön vastaisia ehtoja.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55500000 Kantinen- und Verpflegungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000