See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Begrænset udbud af kontrakt om totalrådgivning til etablering af skræddersyet lejemål indeholdende bl.a. laboratoriefaciliteter
Beschreibung: FEAS Erhverv P/S ("FEAS") udbyder denne kontrakt vedrørende totalrådgivning i forbindelse med opførelsen af et skræddersyet lejemål indeholdende bl.a. laboratorier med tilknyttet undervisnings og kontorfaciliteter på ca. 5.400 m2, inkl. kælderarealer beliggende Gustav Wieds Vej 10 til brug for Aarhus Universitets Institut for Bio og Kemiteknologi i Forskerparken. Herudover indeholder kontrakten tillige en option på en kontrakt om totalrådgivning af opførelse af et laboratorie på ca. 2.100 m2. FEAS selv er ikke underlagt udbudsreglerne. Da begge lejemålene bag dette udbud indrettes efter ønske og skræddersyede lejemålsbeskrivelser fra Aarhus Universitet kan disse dog anses for at udgøre såkaldte skræddersyede lejemål. For at undgå tvivl om, hvorvidt en eventuel udbudspligt er afløftet hos Aarhus Universitet, har FEAS påtaget sig at følge udbuds loven og udbyder derfor totalrådgiverkontrakten.
Interne Kennung: 1077716
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: : Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til udbudslovens §§ 58-60. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil FEAS udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som FEAS har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på de udbudte opgaver.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: FEAS udbyder som led i udbuddet en option vedrørende totalrådgivning i forbindelse med renovering af en eksisterende bygning og ombygning af laboratoriefaciliteter, kontorer, møderum samt andre tilhørende faciliteter til brug for et lignende lejemål indeholdende bl.a. laboratorier med tilknyttet undervisnings og kontorfaciliteter på ca. 2.100 m2 til brug for Aarhus Universitets Life Science Hub. Optionen har en forventet værdi på ca. 5 mio. kr. og vedrører et projekt med samlede forventede byggeudgifter på ca. 50 mio. kr., ekskl. moms.