620467-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit – Udbud af rammeaftaler vedrørende advokatydelser inden for sektorområdet arbejds- og ansættelsesret
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rammeaftaler vedrørende advokatydelser inden for sektorområdet arbejds- og ansættelsesret
BeschreibungUdbuddet angår to rammeaftaler (Delaftale 1 og Delaftale 2) vedrørende advokatydelser inden for sektorområdet arbejds- og ansættelsesret. Den ordregivende myndighed er Økonomistyrelsen, som ønsker at indgå de to rammeaftaler på vegne af staten i medfør af cirkulære om indkøb i staten (CIR1H nr. 9978 af 10. oktober 2025). Kunderne er de institutioner mv., der fremgår af Bilag 3. En nærmere beskrivelse af ydelserne omfattet af henholdsvis Delaftale 1 og Delaftale 2 fremgår af Bilag 2, punkt 1.
Vorherige Bekanntmachung93811-2026
VerfahrensartSonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (light-regimet), jf. udbudslovens afsnit III. Ordregiver har fastlagt en procedure, der afvikles i to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase. Proceduren er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne. Tildeling af delaftaler: Ansøgere kan søge om prækvalifikation til én eller begge delaftaler. Prækvalificerede ansøgere kan afgive tilbud på én eller begge delaftaler. Delaftale 1 tildeles de tre tilbudsgivere, som har afgivet de økonomisk mest fordelagtige tilbud på delaftalen. Delaftale 2 tildeles den tilbudsgiver, som har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud på delaftalen. Der gælder dog følgende begrænsning: En tilbudsgiver kan maksimalt tildeles én af delaftalerne. Ordregiver gennemfører først evaluering og tildeling af Delaftale 1. Tilbudsgivere, der tildeles Delaftale 1, indgår herefter ikke i evalueringen af Delaftale 2. Ordregiver gennemfører herefter evaluering og tildeling af Delaftale 2 blandt tilbudsgiverne på Delaftale 2.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79100000 Dienstleistungen im juristischen Bereich, 79110000 Juristische Beratung und Vertretung, 79140000 Rechtsberatung und -auskunft
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Advokatydelser relateret til kollektiv og individuel arbejds- og ansættelsesret
BeschreibungEn nærmere beskrivelse af ydelserne omfattet af Delaftale 1 fremgår af Bilag 2, punkt 1.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Advokatydelser til Ligebehandlingsnævnet i relation til sager om forskelsbehandling
BeschreibungEn nærmere beskrivelse af ydelserne omfattet af Delaftale 2 fremgår af Bilag 2, punkt 1.
620467-2026 - Competition
Denmark – Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security – Udbud af rammeaftaler vedrørende advokatydelser inden for sektorområdet arbejds- og ansættelsesret
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Previous notice93811-2026
Type of procedureOther multiple stage procedure
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 79000000 Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security
Additional classification (cpv): 79100000 Legal services, 79110000 Legal advisory and representation services, 79140000 Legal advisory and information services
5. Lot
LotLOT-0001
LotLOT-0002