620989-2026 - Ergebnis
Finnland – Reinigungsmaschinen – Keskeytysilmoitus: Siivouskoneet ja siivouskoneiden huolto- ja korjauspalvelut
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Keskeytysilmoitus: Siivouskoneet ja siivouskoneiden huolto- ja korjauspalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat siivouskoneet ja siivouskoneiden huolto- ja korjauspalvelut. Hankinta on jaettu viiteen (5) osa-alueeseen seuraavasti: Osa-alue 1) Imurit ja painehuuhtelulaitteet Osa-alue 2) Siivoustekstiilien pesuun tarkoitetut pyykinpesukoneet ja kuivausrummut Osa-alue 3) Yhdistelmäkoneet Osa-alue 4) Robotti-imurit Osa-alue 5) Siivouskoneiden huolto- ja korjauspalvelut Osa-alueiden 1-4 hankinnan kohteena ovat puhtaussalan ammattikäyttöön sopivat siivouskoneet toimitettuna TOP Finnterms 2001 ehdon mukaisesti tilaajien toimituskohteisiin Etelä-Karjalan alueella. Siivouskoneiden hankinnan tavoitteena on saada ammattikäyttöön soveltuvia, laadukkaita ja hyvällä toimintavarmuudella ja palvelulla toimitettuja koneita. Siivouskoneiden tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset mm. rakenteen, varusteiden, työ- ja paloturvallisuuden sekä sähköturvallisuuden osalta. Osa-alueen 5 hankinnan kohteena ovat laitossiivouksessa käytettävien koneiden (imurit, painehuuhtelulaitteet, yhdistelmäkoneet ja lattianhoitokoneet) huolto- ja korjauspalveluiden tuottaminen tilaajille Etelä-Karjalan alueella. Huolto- ja korjauspalvelut toteutetaan pääsääntöisesti arkisin klo 7.00-16.00 välisenä aikana. Korjauspalvelu tarkoittaa koneiden toimintakykyyn tai toimintakuntoon liittyviä tilaajan erikseen tilaamia korjaustoimia. Huoltopalvelu tarkoittaa koneiden huoltotoimenpiteitä kuten esim. vuosihuoltoa tai valmistajan suosittamaa ja valmistajan ohjeiden mukaisesti suoritettua määräaikaishuoltoa. Osa-alueessa 5 hankittavaan huolto- ja korjauspalveluun ei kuulu siivouskoneiden takuuaikaiset huolto- ja korjauspalvelut. Osa-alueille 1, 2 ja 4 valitaan puitejärjestelyyn yksi (1) sopimustoimittaja. Osa-alueille 3 ja 5 valitaan puitejärjestelyyn kaksi (2) sopimustoimittajaa ellei hyväksyttäviä toimittajia ole vähemmän. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Osatarjouksia osa-alueiden sisällä ei hyväksytä. Siivouskoneiden hankinnan ja siivouskoneiden huolto- ja korjauspalveluiden sopimuskauden on tavoitteena alkaa 01.11.2026 ja päättyä 31.10.2028. Hankintayksikkö varaa lisäksi mahdollisuuden halutessaan jatkaa sopimuksia kahdella yhden vuoden (12 kk) mittaisella optiokaudella (1+1). Tarjouspyynnössä ilmoitetut hankittavat määrät ovat tilaajien arvio vuoden tarpeesta. Tilaajat eivät sitoudu tarjouspyynnössä arvioituihin hankittaviin määriin vaan tavaroita ja/tai palvelua hankitaan tarpeen mukaan.
Interne Kennung: LPR/348/02.08.02/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on julkaistu tarjouspyynnön julkaisemisen yhteydessä ilmoitus Hilma-ilmoituskanavassa. Tarjouksen tekemisestä tai menettelyyn osallistumisesta ei makseta palkkiota. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Tarjous laaditaan suomen kielellä. Ehdollisia tarjouksia ei hyväksytä. Tarjouksen on oltava muodoltaan ja sisällöltään tarjouspyynnön mukainen, muussa tapauksessa tarjous voidaan sulkea tarjouskilpailusta pois tarjouspyynnön vastaisena. Tarjousten käsittelyn vaiheet: 1. Tarjoajan soveltuvuuden tarkastaminen 2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 3. Tarjousten vertailu 4. Hankintapäätöksen tekeminen 5. Hankintasopimuksen tekeminen Vain kolmanteen (3.) vaiheeseen päässeet tarjoukset ovat mukana tarjousten lopullisessa vertailussa. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä, tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Hankintayksiköllä on oikeus hankintalain mukaisin perustein keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42995000 Reinigungsmaschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste, 50800000 Diverse Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Imurit ja painehuuhtelulaitteet
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat puhtaussalan ammattikäyttöön soveltuvat imurit ja painehuuhtelulaitteet toimitettuna TOP Finnterms 2001 ehdon mukaisesti tilaajien kohteisiin Etelä-Karjalan alueella. Tavoitteena on saada ammattikäyttöön soveltuvia, laadukkaita ja hyvällä toimintavarmuudella ja palvelulla toimitettuja koneita. Siivouskoneiden tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset mm. rakenteen, varusteiden, työ- ja paloturvallisuuden sekä sähköturvallisuuden osalta. Tarjottujen siivouskoneiden tulee soveltua eri asiakaskohteisiin kuten esim. koulut, päiväkodit, sairaalat, hoitolaitokset, liikuntatoimen tilat ja toimistokohteet. Hankittavien imureiden ja painehuuhtelulaitteiden vaatimukset ovat esitetty tarkemmin jäljempänä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 1.-0
Los: LOT-0002
Titel: Siivoustekstiilien pesuun tarkoitetut pyykinpesukoneet ja kuivausrummut
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat puhtaussalan ammattikäyttöön, siivoustekstiilien pesuun tarkoitetut pyykinpesukoneet ja kuivausrummut toimitettuna TOP Finnterms 2001 ehdon mukaisesti tilaajien kohteisiin Etelä-Karjalan alueella. Tavoitteena on saada ammattikäyttöön soveltuvia, laadukkaita ja hyvällä toimintavarmuudella ja palvelulla toimitettuja koneita. Siivouskoneiden tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset mm. rakenteen, varusteiden, työ- ja paloturvallisuuden sekä sähköturvallisuuden osalta. Tarjottujen siivouskoneiden tulee soveltua eri asiakaskohteisiin kuten esim. koulut, päiväkodit, sairaalat, hoitolaitokset, liikuntatoimen tilat ja toimistokohteet. Hankittavien pyykinpesukoneiden ja kuivausrumpujen vaatimukset ovat esitetty tarkemmin jäljempänä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 2.-1
Los: LOT-0003
Titel: Yhdistelmäkoneet
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat puhtaussalan ammattikäyttöön soveltuvat yhdistelmäkoneet toimitettuna TOP Finnterms 2001 ehdon mukaisesti tilaajien kohteisiin Etelä-Karjalan alueella. Tavoitteena on saada ammattikäyttöön soveltuvia, laadukkaita ja hyvällä toimintavarmuudella ja palvelulla toimitettuja koneita. Siivouskoneiden tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset mm. rakenteen, varusteiden, työ- ja paloturvallisuuden sekä sähköturvallisuuden osalta. Tarjottujen siivouskoneiden tulee soveltua eri asiakaskohteisiin kuten esim. koulut, päiväkodit, sairaalat, hoitolaitokset, liikuntatoimen tilat ja toimistokohteet. Hankittavien yhdistelmäkoneiden vaatimukset ovat esitetty tarkemmin jäljempänä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 3.-2
Los: LOT-0004
Titel: Robotti-imurit
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat puhtaussalan ammattikäyttöön soveltuvat robotti-imurit toimitettuna toimitettuna TOP Finnterms 2001 ehdon mukaisesti tilaajien kohteisiin Etelä-Karjalan alueella. Tavoitteena on saada ammattikäyttöön soveltuvia, laadukkaita ja hyvällä toimintavarmuudella ja palvelulla toimitettuja koneita. Siivouskoneiden tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset mm. rakenteen, varusteiden, työ- ja paloturvallisuuden sekä sähköturvallisuuden osalta. Tarjottujen siivouskoneiden tulee soveltua eri asiakaskohteisiin kuten esim. koulut, päiväkodit, sairaalat, hoitolaitokset, liikuntatoimen tilat ja toimistokohteet. Hankittavien robotti-imurien vaatimukset ovat esitetty tarkemmin jäljempänä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 4.-3
Los: LOT-0005
Titel: Siivouskoneiden huolto- ja korjauspalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat laitossiivouksessa käytettävien koneiden (imurit, painehuuhtelulaitteet, yhdistelmäkoneet ja lattianhoitokoneet) huolto- ja korjauspalveluiden tuottaminen tilaajille. Huolto- ja korjauspalvelut toteutetaan pääsääntöisesti arkisin klo 7.00-16.00 välisenä aikana. Korjauspalvelu tarkoittaa koneiden toimintakykyyn tai toimintakuntoon liittyviä tilaajan erikseen tilaamia korjaustoimia. Huoltopalvelu tarkoittaa koneiden huoltotoimenpiteitä kuten esim. vuosihuoltoa tai valmistajan suosittamaa ja valmistajan ohjeiden mukaisesti suoritettua määräaikaishuoltoa. Hankittavaan huolto- ja korjauspalveluun ei kuulu laitteen takuuaikaiset huolto- ja korjauspalvelut. Huolto- ja korjauspalvelua voidaan suorittaa joko tilaajan kohteessa tai toimittajan toimipisteellä. Tilaajilla on tällä hetkellä käytössään muun muassa seuraavien konemerkkien siivouskoneita: - Nilfisk, Taski, Kärcher, Lindhaus, Comac, I-MOP (Kristall Pro Clean Oy), Fimap, Hako, Tennant, Cleanfix. Tilaaja ei sitoudu ostamaan vain tiettyjen konemerkkien huolto- ja korjauspalveluita. Tilaajien käyttämät konemerkit voivat muuttua sopimuksen aikana. Saimaan Tukipalvelut Oy on siivouskoneiden huolto- ja korjauspalveluiden sopimuksen suurin käyttäjä. Saimaan Tukipalvelut Oy:llä on tällä hetkellä 145 kohdetta, joihin tilataan siivouskoneiden huolto- ja korjauspalveluja. Yhtiön kohteet sijoittuvat alueittain seuraavasti: - Lappeenranta 100 kpl - Imatra 30 kpl - Parikkala 4 kpl - Rautjärvi 1 kpl - Ruokolahti 2 kpl - Savitaipale 3 kpl - Taipalsaari 1 kpl - Luumäki 2 kpl - Lemi 2 kpl Tilaajat pidättävät oikeuden kohteiden määrän muuttamiselle sopimuskauden aikana. Edellä mainittu lista on kirjattu tarjouspyyntöön ainoastaan tarjouksenteon tueksi. Hankittavien huolto- ja korjauspalveluiden vaatimukset ovat esitetty tarkemmin jäljempänä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 5.-4
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50800000 Diverse Reparatur- und Wartungsdienste