See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Mulby Åminne kadut ja Grigor Auerin polku
Beschreibung: Urakan kohteena on katujen ja vesihuollon rakennustöitä sekä tukimuurien ja paalulaattojen rakennustöitä. Työt tehdään katualueella yleisen liikenteen parissa. Työt on toteutettava niin, ettei yleistä liikennettä vaaranneta eikä kohtuuttomasti haitata. Urakka koskee Åminnenrannan, Aavasaksanpolun, Vesikelkantien, Vionojantien, Pulkkatien, Uraalinpolun, Rannikontien, Koikorvenpolun, Kurtinmäenkujan, Mulbynmäen, Viirukallionpolun, Kurtinmäentaipaleen, Kurtinmäentien, Åminnentien ja Åminnenmäen katuja. Lisäksi alueeseen kuuluu Arpaonnenkujan ja Koikorvenpolun välille tulevat maastoportaat. Uraalinrinteen VL-alueelle on toteutettu raitti erillisessä urakassa. Raitin liitostyöt katuun (Åminnentie, Pulkkatie) viimeistellään katu-urakassa. Lisäksi urakkaan sisältyy Grigor Auerin polun rakentaminen. Kohde sijaitsee Kurttilan kaupunginosassa. Kyseessä on uusi puistoraitti, joka liittyy pohjoisosassa rakennettuun katuun (Kaskimäki) ja eteläosassa rakennettuun puistoraittiin (Lambronpolku). Puistoraitin lisäksi urakassa rakennetaan hulevesiviemäriä sekä raitin valaistus. Työalueeseen kuluu myös risteävien ja liittyvien katujen ja puistoraittien työt rakenteiden liittämisen edellyttämässä laajuudessa. Kohteessa kaadetaan puita, tehdään maaleikkaus- ja louhintatöitä, vesihuollon kaivantotöitä, teräsponttiseinien lyöntiä, paalutus- ja paalulaattatöitä, pilaristabilointia, penkereiden ja rakennekerrosten täyttötöitä sekä uuden katupäällysteen kivi- ja asfaltointitöitä. Huomiota kiinnitetään myös urakassa käytettävien luonnonkiveysmateriaalien päästöarvoihin. Urakassa käytetään Infrakit-projektipankkia, tietomalleja ja koneohjausta.
Interne Kennung: 1763/02.08.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000