621374-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Rechnungslegung und -prüfung – Udbud af revisionsydelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af revisionsydelser
BeschreibungUdbuddet omfatter revision af Kommunen i henhold til kommunestyrelovens § 42 i form af lovpligtig revision og diverse tillægsydelser med begyndelse fra og med regnskabsåret 2027. Kommunen og dens forhold er beskrevet på Kommunens hjemmeside www.htk.dk, hvortil henvises for yderligere information herom. Til belysning af Kommunens revision og regnskaber henvises til Kommunens årsregnskab for 2026 med tilhørende tiltrædelsesberetning, jf. udbudsmaterialets bilag 5 – 6. Kommunens revisionsregulativ fremgår af udbudsmaterialets bilag 7. Kommunens økonomistyring er beskrevet i Principper for Økonomistyring, jf. udbudsmaterialets bilag 8. En oversigt over de it-systemer, som Kommunen bruger, fremgår af udbudsmaterialets bilag 3. Kommunens nuværende revision er BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab. En oversigt over betalinger til BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab i årene 2024, 2025 og 2026 (til dato) fremgår af udbudsmaterialets bilag 14. Kommunens krav til revisionsydelserne fremgår af kravspecifikationen og Kommunens opgavebeskrivelse, jf. udbudsmaterialets bilag 2 – 3, og de ydelser, som Kommunen stiller til rådighed for revisor, er specificeret i udbudsmaterialets bilag 3. Kontraktvilkårene for revisionsydelserne fremgår af udbudsmaterialets bilag 1.
Interne Kennung774926
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79210000 Rechnungslegung und -prüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79212100 Buchprüfung, 79212000 Betriebsprüfung, 79212300 Pflichtbetriebsrevision
5. Los
LosLOT-0000