See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Turvallisuus- ja aulapalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena oli Aalto-yliopiston turvallisuus- ja aulapalveluita koskeva hankintakokonaisuus. Kokonaisuus sisälsi ulkoa ostettavat aula-, paikallisvartiointi-, järjestyksenvalvonta-, piirivartiointi-, hälytysvalvonta- ja hälytysvartiointipalvelut sekä Aalto-Apua -palvelun tarjouspyynnössä kuvatun mukaisesti. Selvyyden vuoksi todetaan, että Aalto-yliopiston omat vahtimestaripalvelut eivät kuuluneet hankinnan piiriin. Kilpailutuksella Aalto-yliopisto etsi palvelutoimittajaa, joka pystyisi toteuttamaan hankintailmoituksessa kuvatun palvelukokonaisuuden laadukkaasti ja kokonaistaloudellisesti, Aalto-yliopiston toimintaympäristön luonne ja erityispiirteet huomioiden. Tavoitteena oli löytää kumppani, jonka kanssa Aalto-yliopisto pystyisi yhteistyössä varmistamaan korkeatasoisen palvelutuotannon ja kehittämään palveluiden laatua koko sopimuskauden ajan. Hankinnan kohteena ollut palvelu ja sitä koskevat vähimmäisvaatimukset kuvattiin tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Laatu oli huomioitu tarjouspyyntöasiakirjoissa palvelulle asetetuissa korkeissa vähimmäisvaatimuksissa.
Interne Kennung: D/6414/01.01.04.00/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Aalto-yliopisto on hankintalain mukainen hankintayksikkö, joten sen on noudatettava hankinnoissa hankintalain (1397/2016) mukaista pakollista julkista hankintamenettelyä (saatavilla osoitteessa https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2016/20161397). Tarjoukset käsitellään tarkastamalla tarjoajien kelpoisuus ja tarkastamalla ovatko tarjoukset tarjouspyynnön mukaisia. Tarjouksia vertaillaan ilmoitettujen valintaperusteiden mukaisesti. Hankintayksikkö voi myös esittää tarjoajille tarkentavia kysymyksiä tai pyytää muita selvityksiä, jos tämä on tarpeen tarjojan kelpoisuuden tai tarjouksen tarjouspyynnönmukaisuuden varmistamiseksi. Hankinta kuuluu hankintalain (1397/2016) liitteen E kohdan 12 mukaisiin erityisiin palveluhankintoihin ja ylittää hankintalain 25 § 4 momentissa esitetyn kansallisen kynnysarvon.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79710000 Dienstleistungen von Sicherheitsdiensten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79713000 Bewachungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000