622075-2026 - Wettbewerb
Finnland – Beschaffungsberatung – Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena on korkeatasoinen hankinta-asiantuntemus ja juridinen asiantuntemus erilaisiin ja eri kokoluokan julkisiin hankintoihin ja julkisten hankintojen kilpailutustoimeksiantoihin, sekä julkisten hankintojen koko elinkaareen liittyvään konsultointiin, kehittämiseen, kouluttamiseen sekä oikeudelliseen edustamiseen tilaajan oman hankintaorganisaation tueksi ja lisäresurssiksi. Sopimustoimittajilla tulee olla hyvän toimitusvarmuuden lisäksi kykyä, osaamista ja resursseja hoitaa vaativia ja vaihtelevia toimeksiantoja kunkin asiantuntijapalvelun osa-alueen sisällä. Hankinnasta muodostetaan puitejärjestely. Hankinnan piiriin kuuluvat toimeksiannot vaihtelevat kulloisenkin tarpeen mukaan. Hankinta on jaettu kuuteen osa-alueeseen seuraavasti: • Osa-alue 1: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (tavarat ja palvelut) • Osa-alue 2: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (ICT-hankinnat) • Osa-alue 3: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (rakentaminen) • Osa-alue 4: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (sote-palvelut ja muut erityiset palveluhankinnat) • Osa-alue 5: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (innovatiiviset hankinnat ja hankintojen kehittäminen) • Osa-alue 6: Julkisiin hankintoihin liittyvät juridiset palvelut Jokaiselle osa-alueelle valitaan 4 toimittajaa, ellei vaatimukset täyttäviä toimittajia ole vähemmän. Jokaiselle osa-alueelle muodostetaan oma etusijajärjestyksensä. Hankinnan enimmäisarvo on 10,5 milj. euroa (alv 0 %). Arvioitu arvo sisältää koko sopimuskauden eli neljä (4) vuotta ja sen arvioidaan jakautuvan osa-alueittain seuraavasti: osa-alue 1: 2,8 milj. €, osa-alue 2: 2,65 milj. €, osa-alue 3: 1,65 milj. €, osa-alue 4: 700 000 €, osa-alue 5: 1 milj. €, osa-alue 6: 1,7 milj. €.
Interne Kennung: H010-26 / HEL 2026-002158
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Hankintapäätös muutoksenhakuosoituksineen lähetetään kaikille tarjoajille tiedoksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79418000 Beschaffungsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79110000 Juristische Beratung und Vertretung, 79130000 Rechtliche Dokumentations- und Beglaubigungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (tavarat ja palvelut)
Beschreibung: Osa-alueen palvelut sisältävät tavara- ja palveluhankintoja. ICT-hankintoihin, rakentamiseen liittyviin hankintoihin ja sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä muiden erityisten palvelujen mukaisiin hankintoihin sekä innovatiivisiin hankintoihin on omat osa-alueensa. Toimeksiannot voivat sisältää koko hankintaprosessin läpiviemisen tai hankintaprosessiin liittyviä yksittäisiä tehtäviä, erilaisissa hankintayksikön asiantuntijoiden ja sidosryhmien edustajista koostuviin työryhmiin osallistumista tai työryhmien vetämistä sekä muita hankintoihin liittyviä asiantuntijatehtäviä. Hankinnan kohde on määritelty tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (ICT-hankinnat)
Beschreibung: Osa-alueen palvelut sisältävät ICT-hankintoja, jotka ovat tyypillisesti erilaisia ja eri laajuisia tietojärjestelmähankintoja tai muita ICT-laite-, - tavara-, - palvelu- tai näiden yhdistelmien hankintoja. Osa-alueessa korostuu ICT-hankintojen ja -markkinoiden erityispiirteiden ja niiden sopimus- ja hinnoittelumallien sekä muiden ICT - hankintoihin liittyvien kaupallisten näkökohtien tuntemus. Toimeksiannot voivat sisältää koko hankintaprosessin läpiviemisen tai hankintaprosessiin liittyviä yksittäisiä tehtäviä, erilaisissa hankintayksikön asiantuntijoiden ja sidosryhmien edustajista koostuviin työryhmiin osallistumista tai työryhmien vetämistä sekä muita hankintoihin liittyviä asiantuntijatehtäviä. Hankinnan kohde on määritelty tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (rakentaminen)
Beschreibung: Osa-alueen palvelut sisältävät rakentamiseen liittyviä hankintoja. Osa-alueessa korostuvat rakennushankkeisiin, urakkamuotoihin, YSE-ehtoihin ja rakennuttamisen sopimusjuridiikkaan liittyvä erityisosaaminen. Toimeksiannot voivat sisältää koko hankintaprosessin läpiviemisen tai hankintaprosessiin liittyviä yksittäisiä tehtäviä, erilaisissa hankintayksikön asiantuntijoiden ja sidosryhmien edustajista koostuviin työryhmiin osallistumista tai työryhmien vetämistä sekä muita hankintoihin liittyviä asiantuntijatehtäviä. Hankinnan kohde on määritelty tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 4: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (sote-palvelut ja muut erityiset palveluhankinnat)
Beschreibung: Osa-alueen palvelut sisältävät sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä muiden erityisten palvelujen mukaisia hankintoja, jotka kuuluvat hankintalain liitteen E-mukaisiin hankintoihin. Toimeksiannot voivat sisältää koko hankintaprosessin läpiviemisen tai hankintaprosessiin liittyviä yksittäisiä tehtäviä, erilaisissa hankintayksikön asiantuntijoiden ja sidosryhmien edustajista koostuviin työryhmiin osallistumista tai työryhmien vetämistä sekä muita hankintoihin liittyviä asiantuntijatehtäviä. Hankinnan kohde on määritelty tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Osa-alue 5: Julkisten hankintojen asiantuntijapalvelut (innovatiiviset hankinnat ja hankintojen kehittäminen)
Beschreibung: Osa-alueen palvelut sisältävät erityisesti innovatiivisia julkisia hankintoja. Innovatiivisilla hankinnoilla tarkoitamme uuden tai merkittävästi parannellun tuotteen tai palvelun hankintaa, jolla tavoitellaan tuottavuuden, laadun, kestävyyden ja vaikuttavuuden paranemista. Osa-alueessa korostuu: - tulos- ja vaikuttavuusperusteisten hankintojen kehittäminen sekä näihin liittyvien hankintojen ansaintalogiikan kehittäminen/mallintaminen, - vaikuttavuustavoitteiden ja seurattavien vaikutusten määrittely sekä mittariston laatiminen. Toimeksiannot voivat sisältää koko hankintaprosessin läpiviemisen tai hankintaprosessiin liittyviä yksittäisiä tehtäviä, erilaisissa hankintayksikön asiantuntijoiden ja sidosryhmien edustajista koostuviin työryhmiin osallistumista tai työryhmien vetämistä sekä muita hankintoihin liittyviä asiantuntijatehtäviä. Hankinnan kohde on määritelty tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Osa-alue 6: Julkisiin hankintoihin liittyvät juridiset palvelut
Beschreibung: Osa-alueen palvelut eivät sisällä koko hankintaprosessin läpivientiä, vaan palvelu keskittyy julkisiin hankintoihin liittyvään oikeudelliseen neuvontaan sekä edustamiseen tuomioistuimissa hankintalakiin liittyen (hankintalailla tarkoitetaan hankintalain ja erityisalojen hankintalain soveltamisalaan kuuluvia hankintoja; lait 1397/2016, 1398/2016). Hankinnan kohde on määritelty tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 6-5
Haupteinstufung (cpv): 79110000 Juristische Beratung und Vertretung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79130000 Rechtliche Dokumentations- und Beglaubigungsdienste
See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: H010-26 / HEL 2026-002158
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79418000 Procurement consultancy services
Additional classification (cpv): 79110000 Legal advisory and representation services, 79130000 Legal documentation and certification services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Internal identifier: 3-2
Lot: LOT-0004
Internal identifier: 4-3
Lot: LOT-0005
Internal identifier: 5-4
Lot: LOT-0006
Internal identifier: 6-5
Main classification (cpv): 79110000 Legal advisory and representation services
Additional classification (cpv): 79130000 Legal documentation and certification services