See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Automatisoitujen immunovärjäysautomaattien kokonaisuus HUS Diagnostiikkakeskuksen patologian yksikköön
Beschreibung: HANKINNAN KOHDE Pyydämme tarjouksia automatisoitujen immunovärjäysautomaattien kokonaisuudesta. Laitteet hankitaan käyttökorvausperusteisesti siten, että immunohistokemiallisesti värjätyn lasin hintaan kuuluu kahden (2) laitteen käyttö Tilaajan tarpeen mukaan sopimuskauden ajan. Laitteet ovat toimittajan omaisuutta. Värjättyjä laseja menee arviolta 20 000- 30 000kpl vuodessa. Hankittavien laitteistojen tulee olla HUS-diagnostiikkakeskukselle tullessa uusia ja käyttämättömiä. Tavoitteena on kilpailutuksen avulla saada valikoimiin turvalliset ja toimintavarmat laitteet. Tavoitteena on myös että tuotteiden toimitusvarmuus on hyvä ja tuotteita on saatavilla, kun niitä tarvitaan. Hankinnalla korvataan kaksi nykyistä puoliautomatisoitua immunovärjäyslaitteistoa. Laitekannan uudistamisella pyritään vähentämään manuaalisia työvaiheita, pienentämään virheriskiä sekä tehostamaan värjäysten läpimenoaikaa ja kapasiteettia. Hankinnan kohteeseen sisältyvät myös tarjottuihin tuotteisiin liittyvät lisätuotteet, jotka ilmoitetaan Liitteessä 1. Sopimuskaudella voidaan lisäksi hankkia hankinnan ennakoidun arvon mukaisesti sopimuksen kohteena oleviin tuoteryhmiin kuuluvia tuotteita, joita ei ole yksilöity tuoteliitteessä (ks. sopimusluonnos). Sopimuskaudella tilattavien (optio) RTU vasta-aineiden sekä mahdollisten Tuoteliitteen ulkopuolisten lisätuotteiden arvo on huomioitu hankinnan arvonlisäverottomassa kokonaisarvossa. Mikäli Tilaaja lisää RTU-vasta-aineita sopimukselle tai tilaa Tuoteliitteen ulkopuolisia tuotteita, voi tällaisten tilausten yhteenlaskettu osuus olla enintään 10 prosenttia sopimuksen alkuperäisestä arvosta. HINNOITTELUMALLIT Tarjoajan tulee antaa tarjous molemmista alla kuvatuista hinnoittelumalleista A ja B. Hankintayksikkö valitsee kokonaistaloudellisesti edullisimman hinnoittelumallin tarjouspyynnössä kuvatun vertailuperusteen mukaisesti. Hinnoittelumalli A Immunohistokemiallisesti värjätyn lasin hintaan (€/lasi) sisältyvät: - kaikki immunohistokemiallisiin värjäyksiin tarvittavat reagenssit (esim. detektiokitit, puskurit) - kaikki laitesidonnaiset kulutustarvikkeet (esim. tarrat, kuluvat muoviosat, lasitelineet, reagenssipullot, puskurikanisterit) - kaksi (2) automatisoitua immunovärjäyslaitetta - oheislaitteet - parafiininpoisto- ja esikäsittelylaitteisto - lisenssit ja ohjelmistopäivitykset - käyttökoulutus ja tekninen tuki - varaosat, huollot ja viankorjaukset (laitteiston täysi ylläpito sopimuskauden ajan) Hinnoittelumalli B Immunohistokemiallisesti värjätyn lasin hintaan (€/lasi) sisältyvät: - kaikki immunohistokemiallisiin värjäyksiin tarvittavat reagenssit (esim. detektiokitit, puskurit) - kaikki laitesidonnaiset kulutustarvikkeet (esim. tarrat, kuluvat muoviosat, lasitelineet, reagenssipullot, puskurikanisterit) - kaksi (2) automatisoitua immunovärjäyslaitetta - oheislaitteet - parafiininpoisto- ja esikäsittelylaitteisto - lisenssit ja ohjelmistopäivitykset - käyttökoulutus ja tekninen tuki - varaosat, huollot ja viankorjaukset (laitteiston täysi ylläpito sopimuskauden ajan) - liitteessä 1, välilehdellä 5 "Hinnoittelumalli_B" luetellut 11 RTU-vasta-ainetta (sisältyvät lasihintaan, eivätkä ole erillinen hintarivi vertailussa) Hinnoittelumallit A ja B sisältävät samat laitteet, reagenssit, kulutustarvikkeet sekä kaikki muut palvelut ja ylläpitokustannukset. Ero koskee ainoastaan 11 RTU-vasta-aineen hinnoittelutapaa: Hinnoittelumalli A: 11 RTU-vasta-ainetta hinnoitellaan erikseen liitteen 1 välilehden "Hinnoittelumalli_A" hintatietojen perusteella ja ne lisätään vertailuhintaan. Hinnoittelumalli B: 11 RTU-vasta-ainetta sisältyvät suoraan €/lasi‑hintaan, eikä niille anneta erillistä hintaa vertailua varten. PAKOLLINEN OPTIO Tarjoajan tulee tarjota pakollisena optiona liitteessä 1. Tarjouslomake, välilehdellä "RTU-optiotuotteet" kaikki valikoimissaan olevat RTU-vasta-aineet (pois lukien hintavertailussa mukana olevat 11 RTU-vasta-ainetta). Näitä RTU-vasta-aineita ei oteta mukaan hintavertailuun, mutta Hankintayksikkö voi sopimuskauden aikana Tilaajan tarpeen mukaan lisätä nämä sopimukselle tarjoajan ilmoittamien hintojen mukaisesti. SOPIMUSTOIMITTAJAN VALITSEMINEN Hankintayksikkö valitsee sopimuskumppanikseen yhden (1) toimittajan, jolta hankinta tehdään. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska hankinta muodostaa tarkoituksenmukaisen kokonaisuuden. SOPIMUSKAUSI Sopimuskausi on viisi (5) vuotta. Sitä voidaan jatkaa 1 + 1 vuoden mittaisella optiokaudella. HANKINNAN TIEDOT Kyseessä on HUS Diagnostiikkakeskuksen erillishankinta. Laitteet tulevat HUS Diagnostiikkakeskuksen patologian yksikköön Meilahteen, immunohistokemian laboratorioon. Ks. tarkemmat tiedot tarjouspyynnön liitteessä 3. Sopimusluonnos. Hankinnan yhteenlaskettu ennakoitu kokonaisarvo (alv 0 %) on noin 2 400 000 euroa huomioiden koko sopimuskausi, mukaan lukien mahdolliset optiokaudet. Kyse on arviosta, eikä hankintayksikkö sitoudu ilmoitettuihin euromääriin ja tarjouspyynnössä ilmoitettuihin, toteutuneisiin kulutusmääriin. Lopulliset tilausmäärät voivat olla ilmoitettua suurempia tai pienempiä. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: HUS 424-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa kilpailun voittajan/voittajien soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii sopimuksen valitun/valittujen tarjoajien kanssa. TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava muilta osin suomen kielellä, paitsi tuotteisiin sekä niiden valmistukseen ja jakeluun liittyvät kuvaukset, tuote-esitteet, sertifikaatit, todistukset ja vastaavat hyväksytään myös englanninkielisinä. RINNAKKAISET TARJOUKSET Rinnakkaiset tarjoukset ovat sallittuja. Mikäli tarjoaja antaa rinnakkaisen tarjouksen, niin tarjoajan tulee tehdä rinnakkainen tarjous siten, että se täyttää tarjouspyynnön kaikki vaatimukset ja tarjouksen mukana on vaaditut liitteet. Rinnakkainen tarjous on aina erillinen, itsenäinen tarjouksensa, joka on tehtävä tarjousportaalissa erillisenä tarjouksena ja myös käsitellään omana kokonaisuutenaan. Rinnakkaisia tarjouksia saa antaa enintään yhden (1) kappaleen.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000