622212-2026 - Wettbewerb
Schweden – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Utveckling och förvaltning av systemstöd för ärende- och arbetsorderhantering
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Utveckling och förvaltning av systemstöd för ärende- och arbetsorderhantering
Beschreibung: Denna upphandling avser ett nytt systemstöd (inklusive licenser) för Göteborgs spårvägar (avdelningen Infrastruktur och driftsäkring). Lösningen ska stödja ärendehantering, arbetsorder, planering, besiktning, rapportering och mobilt fältarbete i ett sammanhållet användargränssnitt. Systemet ska ha stöd för digitala arbetsflöden, spårbarhet, kartstöd och offline-funktionalitet för användare i fält.
Interne Kennung: 2026-01058
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38221000 Geografische Informationssysteme (GIS oder gleichwertiges System), 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0000