622762-2026 - Wettbewerb
Schweden – Aushub- und Erdbewegungsarbeiten – Markentreprenad NFVP-ME01.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markentreprenad NFVP-ME01.
Beschreibung: Upphandling avseende en markentreprenad som kommer att utföras i anslutning till befintligt vattenverket, Görvälnverket, i full drift. Entreprenaden omfattar schaktarbeten, ledningsbyggande, kanalisation, pålplattor, sponter och terrassering av vägar och omkringliggande ytor. Strandnära arbeten förekommer i och under Mälarens nivå. Avtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör. Denna ansökningsinbjudan avser steg 1. En mer detaljerad omfattning kommer att framgå av underlag som skickas ut i steg 2.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112500 Erdbewegungsarbeiten, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232100 Nebenarbeiten für Wasserrohrleitungen, 45240000 Wasserbauarbeiten, 45262211 Pfahlrammung, 45262212 Verbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Upphandling - Markentreprenad NFVP-ME01.
622762-2026 - Competition
Sweden – Excavating and earthmoving work – Markentreprenad NFVP-ME01.
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Markentreprenad NFVP-ME01.
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45112000 Excavating and earthmoving work
Additional classification (cpv): 45112500 Earthmoving work, 45231300 Construction work for water and sewage pipelines, 45232100 Ancillary works for water pipelines, 45240000 Construction work for water projects, 45262211 Pile driving, 45262212 Trench sheeting work
5. Lot
Lot: LOT-0001
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Markentreprenad NFVP-ME01.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
Ytterligare klassificering (cpv): 45112500 Schaktning, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45262211 Pålslagning, 45262212 Stödkonstruktioner vid schaktarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001