622836-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Ausrüstung für Herzchirurgie – Produkter til thoraxkirurgi og perfusion
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelProdukter til thoraxkirurgi og perfusion
BeschreibungUdbuddet vedrører levering af produkter til thoraxkirurgi og perfusion til Region Hovedstaden. Udbuddet omfatter en række forskellige produktkategorier til anvendelse i forbindelse med hjerte- og thoraxkirurgiske procedurer samt ekstrakorporal cirkulation og ECMO-behandling. Sortimentet omfatter bl.a. hjerteklapper, annuloplastikringe, kirurgiske grafts og patches, kanyler, produkter til behandling af atrieflimren, produkter til kirurgisk lukning af venstre atrieappendiks, paceelektroder, udstyr til endoskopisk karhøst, oxygenatorer og slangesæt, ECMO-pumpehoveder samt øvrige relaterede perfusionsprodukter. Udbuddet er opdelt i 30 delaftaler. De enkelte delaftalers nærmere omfang, krav, estimerede mængder og øvrige vilkår fremgår af udbudsmaterialet. De angivne mængder er estimater baseret på historisk forbrug og forventet behov. Region Hovedstaden er ikke forpligtet til at aftage bestemte mængder ud over, hvad der følger af udbudsmaterialets kontraktuelle bestemmelser.
Interne Kennung26009128
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33182300 Ausrüstung für Herzchirurgie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33141220 Kanülen, 33182000 Ausrüstung für die Unterstützung der Herzfunktionen, 33182200 Ausrüstung für Herzstimulation, 33182220 Herzklappen, 33184200 Vaskuläre Prothesen, 33184300 Herzprothesen, 33186100 Oxygenator, 42122419 Perfusionspumpen
5. Los
LosLOT-0001
Titel1 - Mekanisk bileaflet aortaklap til supra-annulær kirurgisk implantation
BeschreibungMekanisk bileaflet aortaklap til supra-annulær kirurgisk implantation
Interne Kennung1-0
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på at udvide Kontraktens geografiske område til Region Sjællands institutioner på op til 50 % af den i tilbudslisten anførte mængde, jf. nærmere Kontraktens punkt Option.
LosLOT-0002
Titel2 - Mekanisk aortaklap med composite graft / valved conduit til kirurgisk aortarodssubstitution
BeschreibungMekanisk aortaklap med composite graft / valved conduit til kirurgisk aortarodssubstitution
Interne Kennung2-1
LosLOT-0003
Titel3 - Mekanisk bileaflet mitralklap til kirurgisk implantation i mitralposition
BeschreibungMekanisk bileaflet mitralklap til kirurgisk implantation i mitralposition
Interne Kennung3-2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33123210 Ausrüstung für die Überwachung der Herzfunktionen, 33141210 Ballonkatheter, 33182000 Ausrüstung für die Unterstützung der Herzfunktionen, 33182200 Ausrüstung für Herzstimulation, 33182220 Herzklappen, 33184200 Vaskuläre Prothesen, 33184300 Herzprothesen, 33186100 Oxygenator, 42122419 Perfusionspumpen
LosLOT-0004
Titel4 - Stentet biologisk mitralklap til kirurgisk implantation i mitralposition
BeschreibungStentet biologisk mitralklap til kirurgisk implantation i mitralposition
Interne Kennung4-3
LosLOT-0005
Titel5 - Stentløs biologisk aortaklap til kirurgisk implantation i aortaposition
BeschreibungStentløs biologisk aortaklap til kirurgisk implantation i aortaposition
Interne Kennung5-4
LosLOT-0006
Titel6 - Mitral- og trikuspidalringe
BeschreibungMitral- og trikuspidalringe
Interne Kennung6-5
LosLOT-0007
Titel7 - Patch til hjertekirurgi
BeschreibungPatch til hjertekirurgi
Interne Kennung7-6
LosLOT-0008
Titel8 - Kirurgiske rørproteser til aortasubstitution og rekonstruktion af aorta
BeschreibungKirurgiske rørproteser til aortasubstitution og rekonstruktion af aorta
Interne Kennung8-7
LosLOT-0009
Titel9 - Branched kirurgisk aortarørprotese, specifikt til arcus debranching
BeschreibungBranched kirurgisk aortarørprotese, specifikt til arcus debranching
Interne Kennung9-8
LosLOT-0010
Titel10 - Kanyler til hjertekirurgi og ekstrakorporal cirkulation
BeschreibungKanyler til hjertekirurgi og ekstrakorporal cirkulation
Interne Kennung10-9
LosLOT-0011
Titel11 - Femorale kanyler
BeschreibungFemorale kanyler
Interne Kennung11-10
LosLOT-0012
Titel12 - Aortapuncher til udstansning af hul i aorta
BeschreibungAortapuncher til udstansning af hul i aorta
Interne Kennung12-11
LosLOT-0013
Titel13 - OPCAB stabilisator
BeschreibungOPCAB stabilisator
Interne Kennung13-12
LosLOT-0014
Titel14 - Bipolært radiofrekvensudstyr til kirurgisk behandling af atrieflimmer
BeschreibungBipolært radiofrekvensudstyr til kirurgisk behandling af atrieflimmer
Interne Kennung14-13
LosLOT-0015
Titel15 - Aflukning af venstre aurikel / Clip til kirurgisk lukning af venstre atrieappendiks
BeschreibungAflukning af venstre aurikel / Clip til kirurgisk lukning af venstre atrieappendiks
Interne Kennung15-14
LosLOT-0016
Titel16 - Cryo-applikationsudstyr til kirurgisk behandling af atrieflimmer
BeschreibungCryo-applikationsudstyr til kirurgisk behandling af atrieflimmer
Interne Kennung16-15
LosLOT-0017
Titel17 - Paceelektroder til ekstern anlæggelse efter hjertekirurgi
BeschreibungPaceelektroder til ekstern anlæggelse efter hjertekirurgi
Interne Kennung17-16
LosLOT-0018
Titel18 - Endoskopisk udstyr til høst af vena saphena og/eller arteria radialis til bypasskirurgi
BeschreibungEndoskopisk udstyr til høst af vena saphena og/eller arteria radialis til bypasskirurgi
Interne Kennung18-17
LosLOT-0019
Titel19 - Automatisk suturfastgørelsessystem til hjertekirurgi
BeschreibungAutomatisk suturfastgørelsessystem til hjertekirurgi
Interne Kennung19-18
LosLOT-0020
Titel20 - Oxygenator inkl. reservoir, børn
BeschreibungOxygenator inkl. reservoir, børn
Interne Kennung20-19
LosLOT-0021
Titel21 - Slangesæt til oxygenator, børn
BeschreibungSlangesæt til oxygenator, børn
Interne Kennung21-20
LosLOT-0022
Titel22 - Oxygenator, adult set med slanger og integreret hardshell Venous/Cardiotomy reservoir
BeschreibungOxygenator, adult set med slanger og integreret hardshell Venous/Cardiotomy reservoir
Interne Kennung22-21
LosLOT-0023
Titel23 - Ekstra sugeslange
BeschreibungEkstra sugeslange
Interne Kennung23-22
LosLOT-0024
Titel24 - ECMO, Pumpehoved til CentriMag pumpe, voksne
BeschreibungECMO, Pumpehoved til CentriMag pumpe, voksne
Interne Kennung24-23
LosLOT-0025
Titel25 - ECMO, Pumpehoved til Centrimag pumpe, børn
BeschreibungECMO, Pumpehoved til Centrimag pumpe, børn
Interne Kennung25-24
LosLOT-0026
Titel26 - ECMO, Pumpehoved til Medos pumpe, voksne
BeschreibungECMO, Pumpehoved til Medos pumpe, voksne
Interne Kennung26-25
LosLOT-0027
Titel27 - ECMO, Pumpehoved til Medos pumpe, børn
BeschreibungECMO, Pumpehoved til Medos pumpe, børn
Interne Kennung27-26
LosLOT-0028
Titel28 - ECMO, Slangesæt m. oxygenator, voksne
BeschreibungECMO, Slangesæt m. oxygenator, voksne
Interne Kennung28-27
LosLOT-0029
Titel29 - ECMO, Slangesæt m. oxygenator, børn
BeschreibungECMO, Slangesæt m. oxygenator, børn
Interne Kennung29-28
LosLOT-0030
Titel30 - Hæmokoncentrator, voksne HLM
BeschreibungHæmokoncentrator, voksne HLM
Interne Kennung30-29