2. Verfahren
Verfahren
Titel: Terminalhanteringssystem 2026
Beschreibung: Upphandlingen avser ett terminalhanteringssystem för Västtrafiks bussterminaler. På dessa terminaler finns en mängd olika gater där bussar ankommer och avgår ifrån. Syftet med systemet är bla att, Koordinera trafikflöden terminalen, Ändra gateallokeringar under operativt dygn, Stödja planering av framtida trafikflöden, Visualisera gateändringar o information på digitala skyltar, Skapa rapporter och analyser av utförd o planerad trafik, Integrera m andra system för utbyte av trafikinformation.
Interne Kennung: D-nr. 1-112-26
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000