623134-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Bodenverschmutzung – Udbud af rammeaftale om rådgivning og bistand vedrørende udførelse af nye og egenfinansierede videregående forureningsundersøgelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rammeaftale om rådgivning og bistand vedrørende udførelse af nye og egenfinansierede videregående forureningsundersøgelser
BeschreibungRegion Syddanmark udbyder fem (5) parallelle rammeaftaler om anskaffelse af rådgivning og bistand vedrørende udførelse af nye, egenfinansierede videregående forureningsundersøgelser i Region Syddanmark. Rammeaftalen omfatter rådgivningsydelser i forbindelse med den offentlige forureningsindsats på lokaliteter, der er kortlagt som forurenede, men hvor forureningen ikke er afgrænset, de såkaldte videregående forureningsundersøgelser. Ordregiver prioriterer indsatsen overfor grundvandstruende forureninger i områder med særlige drikkevandsinteresser og indvindingsoplande højest. Forureninger, der medfører en kraftig indeluftpåvirkning, der udgør en akut risiko for sundhed, prioriteres højt. Forureninger, der udgør en risiko for kontakt samt i forhold til overfladevand og natur prioriteres kun i særlige tilfælde. Denne prioritering er politisk og kan ændres i rammeaftalens løbetid. Formålet med de videregående forureningsundersøgelser er overordnet set at: • Karakterisere og afgrænse forurening i jord, grundvand og poreluft og eventuelt indeluft og overfladevand på forurenede grunde. • Skabe overblik og konceptuel forståelse for forureningens omfang, udbredelse og spredningsveje i jord, grundvand, poreluft, indeluft, luft og overfladevand. • Skabe grundlag for en risikovurdering af forureningen i forhold til områdets grundvandsressource, vandindvinding og boliger samt nuværende eller fremtidig følsom arealanvendelse, natur og overfladevand. • Danne grundlag for et afværgeprogram og skitseprojekt, hvis det vurderes nødvendigt på baggrund af risikovurderingen. • Danne grundlag for en revurdering af kildegrundens og eventuelle nabogrundes kortlægningsstatus samt eventuelle nuancering i forhold til Jordforureningsloven. Ordregiver vil tildele rammeaftale til fem leverandører. Metoden for tildeling af konkrete opgaver under rammeaftalerne af de fem rammekontrakter fremgår af rammeaftalen.
Interne Kennung430343
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90732000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Bodenverschmutzung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz, 90715000 Untersuchung von Verschmutzungen, 90721000 Dienstleistungen im Bereich Umweltsicherheit, 90730000 Rückverfolgung und Überwachung von Verschmutzungen und Sanierung, 90732100 Schutz vor Bodenverschmutzung, 90732400 Beratung in Sachen Bodenverschmutzung, 90732500 Kartierung von Bodenverschmutzungen, 90732600 Messung oder Überwachung von Bodenverschmutzung
5. Los
LosLOT-0000