623279-2026 - Ergebnis
Finnland – Elektronische Anzeigetafeln – KESKEYTYSILMOITUS: MLNRV3 (Artic X34) raitiovaunujen pysäkkinäytöt
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: KESKEYTYSILMOITUS: MLNRV3 (Artic X34) raitiovaunujen pysäkkinäytöt
Beschreibung: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy järjesti tarjouskilpailun RV Kalusto ja Varikko Oy:n toimeksiannosta MLNRV3 (Artic X34) -raitiovaunujen uusien pysäkkinäyttöjen hankinnasta. Vaunusarjan koko on 70 raitiovaunua. Näyttöjä oli tarkoitus hankkia yhteensä 385 kpl, joista 350 kpl oli tarkoitus asentaa raitiovaunuihin ja 35 kpl varalaitteiksi. Hankinnan kohteena oli MLNRV3 (Artic X34) -raitiovaunuihin tulevat pysäkkinäytöt. Hankinta sisälsi ainoastaan pysäkkinäyttöjen toimituksen. Yhdessä vaunussa on viisi (5) kappaletta pysäkkinäyttöjä. Pysäkkinäyttöjen arvioidut toimitusajankohdat ajoittuivat vuosille 2027–2028. Toimittajan tuli kyetä toimittamaan näyttöjä, jotka täyttävät teknisessä liitteessä (liite 3) asetetut pakolliset vähimmäisvaatimukset. Hankintayksikkö havaitsi tarjouspyynnössä seuraavan virheen, jota ei voitu korjata keskeyttämättä hankintaa ja julkaisematta uutta hankintailmoitusta. Tarjouspyynnössä ja sen liitteissä ei ollut asetettu vaatimuksia järjestelmän tietoturvalle eikä ohjelmistopäivitysten hallinnalle. Edellä mainitut vaatimukset olivat hankinnan kohteen näkökulmasta keskeisiä, ja niiden olisi tullut olla mukana hankinnan vähimmäisvaatimuksina tarjouspyynnössä. Vaatimusten lisääminen olisi ollut olennainen muutos hankintaan, joten virhettä ei voitu korjata korjausilmoituksella. Edellä mainittuun viitaten hankintayksiköllä on lainsäädännön tarkoittama todellinen ja perusteltu syy hankinnan keskeyttämiselle. Ratkaisu ei siten vaikuta syrjivästi tarjoajiin. Hankintamenettely aloitetaan myöhemmin uudelleen alusta julkaisemalla sitä koskeva uusi hankintailmoitus Hilma-ilmoituskanavassa ja TED-palvelussa. The Helsinki Metropolitan Area Transport Company organized a tender procedure on behalf of RV Kalusto ja Varikko Oy of the procurement of the new stop display screens for MLNRV3 (Artic X34) trams. The total fleet consists of 70 trams. Total of 385 displays were to be procured, of which 350 units were to be installed in the trams and 35 units as spare devices. The subject of the procurement was the stop display screens for MLNRV3 (Artic X34) trams. The procurement included only the supply of the stop display screens. Each tram is equipped with a total of five (5) stop displays. The estimated delivery dates were between 2027-2028. The supplier was required to be capable of delivering displays that comply with the mandatory minimum requirements specified in the technical appendix (Appendix 3). The contracting entity identified the following error in the invitation to tender, which could not be corrected without discontinuing the procurement procedure and publishing a new contract notice. The invitation to tender and its appendices did not include requirements relating to system cybersecurity or software update management. These requirements were essential from the perspective of the subject matter of the procurement and should have been included as minimum requirements in the invitation to tender. Adding such requirements would have constituted a material modification to the procurement and therefore the error could not be corrected by means of a corrigendum notice. With reference to the above, the contracting authority has a justified reason within the meaning of the legislation to interrupt the procurement. The decision therefore does not have a discriminatory effect on tenderers. The procurement procedure will be restarted at a later stage from the beginning by publishing a new procurement notice concerning it in the Hilma notification channel and in the TED service.
Interne Kennung: 23H26
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailu toteutetaan vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016, myöh. erityisalojen hankintalaki) mukaisena avoimena menettelynä. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää erityisalojen hankintalain mukaisen EU-kynnysarvon. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö Tarjoajat ESPD-lomakkeessa asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat erityisalojen hankintalain 84 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös Tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Rinnakkaiset tarjoukset eivät ole sallittuja. The call for tenders will be carried out as an open procedure in accordance with the Act on Public Procurement and Concessions for Entities operating in the Water, Energy, Transport and Postal Services Sectors (1398/2016, later referred to as "the Special Sectors Procurement Act"). The estimated value of the procurement exceeds the EU threshold under the Special Sectors Procurement Act. No compensation will be paid to tenderers for preparing and submitting a tender, for presentation or for any other participation in the procedure. The costs incurred by the tenderer in participating in the call for tenders are borne by the tenderer. Before examining the tenders, it is checked whether the tenderers meet the eligibility criteria set out in the ESPD. Tenderers who do not meet the eligibility criteria or who are subject to the exclusion criteria set out in Article 84 of the Special Sectors Procurement Act will be excluded from the tender procedure. A tenderer may also be excluded from the tender procedure if he is subject to the exclusion criteria laid down in Article 81 of the Public Procurement Act. The comparison of tenders is carried out as indicated in the Criteria for Decision Making. Alternative tenders are not permitted. Parallel tenders are not permitted.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48813100 Elektronische Anzeigetafeln
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48813200 Systeme zur Echtzeit-Passagierinformation
5. Los
Los: LOT-0000