623280-2026 - Wettbewerb
Finnland – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Asiakastietojärjestelmä SaaS-palveluna
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Asiakastietojärjestelmä SaaS-palveluna
Beschreibung: Tarjouspyyntö koskee Rovaniemen kaupungin käyttöön tulevaa asiakastietojärjestelmän ja siihen liittyvien jatkuvien palveluiden hankintaa. Järjestelmä ja siihen liittyvät palvelut hankitaan lähtökohtaisesti työllisyyspalveluiden sekä Business Rovaniemen käyttöön. Sopimus on voimassa kolme (3) vuotta sen allekirjoittamisesta. Hankintaan sisältyy optio jatkaa sopimusta toistaiseksi voimassa olevana. Option käyttö on tilaajan oikeus, ei velvollisuus. Tämä tarjouspyyntö muodostuu tästä tarjouspyyntöasiakirjasta sekä seuraavista liitteistä: Hankintasopimus on pääsopimusasiakirja 1. Tietoturvasopimus 2. Henkilötietojen käsittelyn ehdot 3. Henkilötietojen käsittelyn kuvaus 4. Salassapitosopimus 5. Vaatimusmäärittely 6. Palvelukuvaus 7. Käyttötapauskuvaukset Työllisyyspalvelut 8. Käyttötapauskuvaukset Sijoittautumispalvelut - Business Rovaniemi 9. Käyttötapauskuvaukset Yritysneuvontapalvelut - Business Rovaniemi 10. Palvelutasot 11. Kuvaus käytettävyysarvioinnista 12. Käytettävyysarviointi 13. JIT 2025 Erityisehtoja tietoverkon välityksellä toteutettavista palveluista 14. JIT 2025 Erityisehtoja palveluista 15. JIT 2025 Erityisehtoja asiantuntijatyön hankinnasta 16. JIT 2025 Erityisehtoja konsultointipalveluista 17. JIT 2025 Yleiset sopimusehdot 18. Hinnasto [Luodaan Toimittajan tarjouksen mukaisesti] 19. Sopimuskohtaiset liitteet [täydennetään tarjouksen mukaisesti esim. projektisuunnitelma]
Interne Kennung: ROIDno-2026-1418
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan avoimella menettelyllä. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä missä tahansa hankintamenettelyn vaiheessa (hankintalaki 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousten käsittelyn menettelyvaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1) Avaa tarjoukset 2) Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3) Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4) Vertailee tarjoukset 5) Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi 6) Tekee hankintasopimuksen. Hankintasopimus syntyy vasta osapuolten välisen kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Hankintasopimus tehdään tarjouspyynnön liitteenä olevan sopimusluonnoksen mukaisesti.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48517000 IT-Softwarepaket, 48614000 Datenerfassungssystem, 48810000 Informationssysteme, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72268000 Bereitstellung von Software, 72313000 Datenerfassung, 72314000 Datenerhebung und -zusammentragung, 72316000 Datenanalyse, 72319000 Datenbereitstellung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilaaja pidättää oikeuden laajentaa sopimusta, mikäli se perustuu hankintamenettelyn aikana tiedossa olleisiin ja hankinta-asiakirjoissa mainittuihin sopimusehtoihin tai niiden muuttamista koskeviin ehtoihin, niiden rahallisesta arvosta riippumatta, ja nämä ehdot ovat selkeät, täsmälliset ja yksiselitteiset, eivätkä ne muuta hankintasopimuksen yleistä luonnetta (1397/2016, 14 luku, 136 §, 2 mom., 1 kohta); tai mikäli alkuperäisen sopimuskumppanin on tarpeen suorittaa lisätöitä tai -palveluja taikka ylimääräisiä tavarantoimituksia, jotka eivät sisältyneet alkuperäiseen sopimukseen, ja jos sopimuskumppanin vaihtaminen ei ole mahdollista taloudellisista tai teknisistä syistä ja aiheuttaisi merkittävää haittaa tai kustannusten merkittävää päällekkäisyyttä hankintayksikölle (1397/2016, 14 luku, 136 §, 2 mom., 2 kohta).