See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Turun Raitiotie Oy:n muotoilupalvelut
Beschreibung: Turun Raitiotie Oy hankki raitioliikennepalvelun suunnitteluun ja kehittämiseen liittyviä muotoilupalveluita 31.12.2028 päättyvälle sopimuskaudelle, jonka jälkeen sopimusta voidaan Tilaajan päätöksellä jatkaa neljällä (4) erillisellä yhden (1) vuoden optiokaudella. Raitioitien toteutusvaiheessa tarvitaan erityyppisiä muotoilupalveluita, joilla varmistetaan Turun Raitiotie Oy:lle riittävä kyvykkyys laadukkaiden, asiakas- ja käyttäjälähtöisten ja Turkuun sopivien ratkaisuiden suunnittelemiseksi. Kyseessä on puitesopimus, jossa on kolme osakokonaisuutta: • Osakokonaisuus 1: Strateginen muotoilu ja asiakaskeskeisyyden vahvistaminen • Osakokonaisuus 2: Palvelumuotoilu • Osakokonaisuus 3: Teollinen muotoilu ja palveluympäristöjen suunnittelu. Kunkin osakokonaisuuden tehtäväkuvaukset on esitetty liitteessä 1. Tehtäväkuvaukset ovat esimerkinomaisia Turun Raitiotie Oy:n alustavista tarpeista hankittaville muotoilupalveluille, mutta tehtävät voivat muuttua tarpeen mukaan. Kuhunkin osakokonaisuuteen valitaan yksi (1) palveluntuottaja. Tarjouksen voi antaa kaikista kolmesta (3) osasta tai vain yhdestä (1) tai kahdesta (2) osasta. Saman palveluntuottajan tarjous voi tulla valituksi useampaan osaan. Turun Raitiotie Oy on Turun kaupungin omistama yhtiö, joka on tilaajana päävastuussa raitiotien suunnittelusta sekä mahdollisesta rakentamisesta ja operoinnista. Yhtiön vastuulla on myös raitiovaunukaluston hankinta. Kaupallisen matkustajaliikenteen on arvioitu käynnistyvän Turun raitiotieallianssin toteutussuunnitelmassa esitetyllä tavalla syksyllä 2033. Raitiotiehankkeen toteutussuunnitteluvaihe on valmistunut ja Turun kaupunginvaltuusto on tehnyt päätöksen raitiotien toteutuksesta. Rakentaminen alkaa Tuomiokirkkosillan peruskorjauksella, arkeologisilla kaivauksilla ja joukkoliikennekäytävän rakentamisella Tuomiokirkkosiltaan liittyvillä kaduilla. Varsinainen raitoitien rakentaminen voidaan aloittaa, kun valtion rahoitusosuus raitiotien toteutukseen on varmistunut. Toteutussuunnitelma ja tietoa hankkeesta löytyy verkko-osoitteesta www.turunraitiotie.fi.
Interne Kennung: 615726
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamuotona käytetään avointa menettelyä. Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on lähetetty ilmoitus www.hankintailmoitukset.fi julkaistavaksi EU:n viralliseen lehden (EUVL) täydennysosassa (S-osa) sekä Tenders Electronic Daily (TED)-tietokannassa EU:n laajuisesti. Tarjouspyyntö on julkaistu internetissä Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaalissa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79930000 Dienstleistungen bezüglich Produktdesign
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79415200 Entwurfsberatung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Strateginen muotoilu ja asiakaskeskeisyyden vahvistaminen
Beschreibung: Hankinta on kuvattuna tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Palvelumuotoilu
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Teollinen muotoilu ja palveluympäristöjen suunnittelu
Interne Kennung: 3-2