2. Verfahren
Verfahren
Titel: Painetekstiilit, Kevyt- ja ensipainetekstiilit 2026-2031
Beschreibung: Hankinnan kohteena oleviin aikuisten ja lasten painetekstiileihin kuuluvat standardikokoiset kevyt- ja ensipainetekstiilit ja yksilölliset painetekstiilit. Tekstiileihin kuuluu esimerkiksi paitoja, huppuja ja hihoja, joilla tuotetaan tasainen paine mm. arpien sekä kiputilojen hoitoon. Hankinnan kohteena olevia painetekstiilejä voidaan käyttää hoitotarvikkeina sekä apuvälineinä. Hankinnan kohteena eivät ole lääkinnälliset kompressiotuotteet (mm. hoitosukat, hoitohihat ja -käsineet). Hankintaan ei sisälly mittauspalvelua. Hankinta on jaettu 7 osa-alueeseen: - 1. Standardikokoiset lasten kevytpainehihat, kevytpainepaidat ja kevytpainehousut - 2. Standardikokoiset aikuisten kevytpainepaidat - 3. Standardikokoiset aikuisten kevytpainehousut - 4. Standardikokoiset aikuisten kevytpainesukat - 5. Standardikokoiset aikuisten kevytpaine sormisukat ja sormitupet - 6. Standardikokoiset aikuisten kevytpaine käsineet ja hiha - 7. Yksilöllisesti valmistettavat painetekstiilit Osa-alueissa 1-5 ja 7 tehdään osa-aluekohtaiset päätökset. Osa-alueessa 6 tehdään nimikekohtaiset päätökset ja nimikekohtaiset osatarjoukset otetaan huomioon. Määräaikaisen sopimuskauden pituus on kaksi (2) vuotta. Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Hankinta tullaan kilpailuttamaan uudelleen neljän - viiden vuoden sisällä. Sopimuksen arvioitu alkamisajankohta on Joulukuu 2026.
Interne Kennung: HYVAEP/7814/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinta on kansallisen kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Standardikokoiset tuotteet
Beschreibung: Standardikokoiset tuotteet osa koostuu seuraavista osa-alueista: - Standardikokoiset lasten kevytpainehihat, kevytpainepaidat ja kevytpainehousut - Standardikokoiset aikuisten kevytpainepaidat - Standardikokoiset aikuisten kevytpainehousut - Standardikokoiset aikuisten kevytpainesukat - Standardikokoiset aikuisten kevytpaine sormisukat ja sormitupet - Standardikokoiset aikuisten kevytpaine käsineet ja hiha
Interne Kennung: A.-0
Los: LOT-0002
Titel: Yksilöllisesti valmistettavat painetekstiilit
Beschreibung: Tämä osa koostuu osa-alueesta yksilöllisesti valmistettavat painetekstiilit.
Interne Kennung: B.-1