623977-2026 - Wettbewerb
Finnland – Allgemeine und berufliche Bildung – Oppisopimuskoulutuksen laajennetun järjestämistehtävän kautta hankittavat tutkinnot ja koulutukset 2026-2030
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Oppisopimuskoulutuksen laajennetun järjestämistehtävän kautta hankittavat tutkinnot ja koulutukset 2026-2030
Beschreibung: Koulutuskuntayhtymä JAMI hankkii koulutusten järjestämistä ryhmämuotoisesti oppisopimuskoulutuksena. Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan (koulutuksen järjestäjän) oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajan kanssa. Hintaa sovelletaan myös yksittäiseen oppisopimusta koskevaan hankintaan.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksenjärjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksenjärjestäjän väliseen sopimukseen (sopimus oppisopimuksesta ja oppisopimuksen järjestämisestä).Tarjousta pyydetään oppisopimuskoulutuksen tutkintokoulutuksen (oppilaitoksessa tapahtuva osaamisen hankkiminen ja tutkinnon suorittamisen (näyttöjen ) järjestämisestä.)Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Oppisopimuskoulutuksen laajennetun järjestämistehtävän kautta hankittavat tutkinnot ja koulutukset 2027-2030
Interne Kennung: 2026-056563-LOT-0001
Los: LOT-0003
Titel: Osa 2 - Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto, johtamisen ja yritysjohtamisen osaamisala
Beschreibung: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4A Koulutuspalvelun kuvaus
Interne Kennung: 2026-056563-LOT-0003
Los: LOT-0004
Titel: Osa 3 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, henkilöstöhallinnon osaamisala
Beschreibung: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4B Koulutuspalvelun kuvaus
Interne Kennung: 2026-056563-LOT-0004
Los: LOT-0005
Titel: Osa 4 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, taloushallinnon osaamisala
Beschreibung: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4C Koulutuspalvelun kuvaus
Interne Kennung: 2026-056563-LOT-0005
Los: LOT-0006
Titel: Osa 5 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, kaupan osaamisala
Beschreibung: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4D Koulutuspalvelun kuvaus
Interne Kennung: 2026-056563-LOT-0006
Los: LOT-0007
Titel: Osa 6 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala
Beschreibung: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4E Koulutuspalvelun kuvaus
Interne Kennung: 2026-056563-LOT-0007
Los: LOT-0008
Titel: Osa 7 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, kansainvälisen liiketoiminnan osaamisala
Beschreibung: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4F Koulutuspalvelun kuvaus
Interne Kennung: 2026-056563-LOT-0008
Los: LOT-0009
Titel: Osa 8 - tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto
Beschreibung: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4G Koulutuspalvelun kuvaus
Interne Kennung: 2026-056563-LOT-0009
Los: LOT-0010
Titel: Osa 9 - tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto
Beschreibung: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4H Koulutuspalvelun kuvaus
Interne Kennung: 2026-056563-LOT-0010