2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lääkintälaiterekisteri, Siun sote
Beschreibung: Pohjois-Karjalan hyvinvointialue (Siun sote) uudistaa lääkintälaiterekisterinsä vastaamaan nykyisiä tiedonhallinnan, käytettävyyden, jäljitettävyyden ja integraatioiden vaatimuksia. Järjestelmän tulee olla käyttövalmis, tuotantokäytössä oleva SaaS-pohjainen lääkintälaiterekisterijärjestelmä, joka tukee sosiaali- ja terveydenhuollon toiminnassa käytettävien laitteiden hallintaa. Rekisteriin voidaan tallentaa lääkinnällisiä laitteita ja välineitä. Ratkaisun tulee tukea laitteiden koko elinkaaren hallintaa, varmistaa tietojen ajantasaisuuden ja eheyden sekä mahdollistaa eri käyttäjäryhmien roolipohjaisen käytön työpöytä- selain- ja mobiilikäyttöön. Hankintaan sisältyvät järjestelmän käyttöoikeus, käyttöönotto- ja toimitusprojekti integraatioineen, tiedonsiirto nykyisestä järjestelmästä, ylläpito-, tukipalvelut ja järjestelmän normaalit versiopäivitykset sekä muut tarjouspyyntöasiakirjoissa määritellyt palvelut. Toimituksen tarkempi sisältö ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjoissa ja niiden liitteissä. Hankintayksikkö on toteuttanut hankinnan valmisteluvaiheessa markkinavuoropuhelun, julkaisemalla hankinnasta tietopyynnön Hilmassa 17.2.2026, ilmoituksen nimi Tietopyyntö: Lääkintälaiterekisteri, Hilma numero 2026-041337, ilmoituksen viite/diaarinumero 598561. Markkinavuoropuhelun avulla hankintayksikkö on kartoittanut markkinoilla olevia ratkaisuja sekä arvioinut hankintayksikön tarpeisiin soveltuvia vaihtoehtoja. Markkinavuoropuhelussa saadut tiedot on huomioitu hankinnan valmistelussa, mutta tarjouspyynnön vaatimukset on määritelty hankintayksikön omien todellisten tarpeiden perusteella.
Interne Kennung: 627192
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 627192
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0000