624159-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Totalrådgivning vedr. renovering af vinduer, facade og kælderrum samt fortætning af nye tagboliger
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTotalrådgivning vedr. renovering af vinduer, facade og kælderrum samt fortætning af nye tagboliger
BeschreibungUdbuddet gennemføres som et begrænset EU-udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Det indebærer, at virksomheder skal ansøge om at blive udvalgt til at afgive tilbud (prækvalificeret). AAB vil udvælge 5 virksomheder til at afgive tilbud. Der gennemføres ikke forhandlinger inden kontrakttildelingen, og tilbudsgiverne skal således alene afgive ét (1) tilbud. Tilbudsgiver bør derfor sikre, at tilbuddet er udformet på sådan en måde, at kontrakten kan indgås uden forhandlinger og uden foregående drøftelser mellem AAB og tilbudsgiver. Udbuddet gennemføres i sin helhed (undtaget dog indgåelse af kontrakt) elektronisk via udbudsplatformen Byggeprojekt: https://app.byggeprojekt.dk/webapp/public/2153-AAB_afd._25_, hvorigennem al kommunikation med AAB vil og skal foregå.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse, 71420000 Landschaftsgestaltung, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb af totalrådgiverydelser til AAB afd. 25 (”Afdelingen”) i forbindelse med gennemførelse af et renoveringsprojekt samt et fortætningsprojekt. AAB afd. 25, er opført i 1925 og består af to bygninger med i alt 258 boliger beliggende på Genforeningspladsen 49-51, 2400 København NV. Afdelingens bygningssynsnotat, indeholder en gennemgang af Afdelingens bygninger, udearealer og tekniske installationer med vurderinger af tilstand, vedligeholdelsesbehov og anbefalede arbejder. På det grundlag er der nu et behov for at iværksætte en renovering af Afdelingens kældre, vedligeholdelse af belægninger, renovering af facader og efterisolering af brystninger, skiftning af vinduer samt renovering af Afdelingens opgange (”Renoveringsprojektet”). Renoveringsprojektet gennemføres uden offentlig støtte. I samme omgang ønsker AAB at etablere i alt 80 nye tagboliger i de 2 boligkaréer, herunder 26 familieboliger og 54 studieboliger (”Fortætningsprojektet”). Fortætningsprojektet gennemføres med offentlig støtte (LBF- skemasag). Der er foretaget fuld asbestsanering i Afdelingens kældre i 2025. Den igangværende asbestsanering i tagrum forventes afsluttet medio december 2026. I forbindelse med AABs afsøgning af muligheder for gennemførelse af Fortætningsprojektet har Jørgen Nielsen Rådgivende Ingeniører A/S udarbejdet en analyse, som bekræfter bygningens egnethed i forhold til etablering af tagboliger. Derudover har Sinus ApS udarbejdet to analyser, som identificerer kloakken som et risikoområde og dermed en teknisk udfordring ved etablering af tagboliger. AAB har efterfølgende og i 2024 og 2025 fået foretaget en omfattende udbedring af kloakkerne. For øvrig information om kloakarbejdernes indhold og omfang, kan ansøgere og tilbudsgivere orientere sig i materialet herom, som er tilgængeligt på byggeprojekt.dk i mappen benævnt ”Kloakrenovering”. Ansøgere og tilbudsgivere opfordres i øvrigt til at orientere sig i materiale fra 2019, hvor Afdelingen udbød en hovedentrepriseopgave om renovering af Afdelingens gadefacader. Dette materiale er tilgængeligt på byggeprojekt i mappen benævnt ”Facaderenovering”. Derudover opfordres ansøgere og tilbudsgivere til at orientere sig i AAB’s brev af 9. april 2026, som indeholder en præsentation af såvel Renoveringsprojektet som Fortætningsprojektet til Afdelingens beboere. AAB har været i dialog med Københavns Kommune vedrørende etablering af tagboliger. Københavns Kommune har oplyst, at der principielt kan etableres boliger i tagetager, idet der i forbindelse med projektets gennemførelse og som led i den videre myndighedsbehandling, skal ske en nærmere afklaring af forhold som bl.a. parkering, friarealer og projektets konkrete udformning. Ud over projektering og bistand under udbud omfatter totalrådgiverydelsen bl.a. også udførelse af byggeledelse, økonomistyring, fagtilsyn, sikkerhedsledelse, risikostyring samt kommunikationshåndtering. Ligeledes indgår afslutning af sagen med afleveringsforretning, opfølgning på mangler, samlet byggeregnskab, kontrol og aflevering af som udført data samt 1-års eftersyn. Tidsplanen er ikke endeligt fastlagt endnu, men idéfasen, programfasen, forslagsfasen og projekteringsfasen forventes afviklet i periode fra 2027 til 2028, hvor hovedprojektet forventes afleveret. Samlet udbud af hovedentreprisen til udførelse af Renoveringsprojektet og Fortætningsprojektet forventes offentliggjort i 2028. Udførelsesfasen forventes at ligge i perioden 2028 til 2030. Der er dog ikke hermed tale om en forpligtende tidsplan. Totalrådgiverens ydelser skal leveres i overensstemmelse med FRI's og DANSKE ARK's Ydelsesbeskrivelse for Byggeri & Landskab 2018 som finder anvendelse i det omfang de er relevante for den pågældende opgave, ligesom og ABR 18 er gældende med de modifikationer, der fremgår af Totalrådgiveraftalen. Totalrådgivere skal være opmærksom på, at renovering vil blive gennemført i beboet byggeri. Totalrådgiveren skal derfor tage højde for, at arbejdet skal gennemføres med færrest mulige gener for beboerne, ligesom der skulle ske varsling, løbende information, oprydning mv. Totalrådgiveraftalen har en fastsat værdi på DKK 20.218.687 inkl. moms (DKK 16.174.949,60 ekskl. moms). Totalrådgiverhonoraret er af AAB fastsat til 9 % af de budgetterede håndværksudgifter for Renoveringsprojektet, jf. anlægsbudget af 23. marts 2026 (kontraktbilag 8) samt 10 % af de budgetterede håndværksudgifter for Fortætningsprojektet, jf. anlægsbudget af 3. juli 2026 (kontraktbilag 9). Med afsæt i en samlet anlægssum på DKK 204.843.666 inkl. moms baseret på anlægsbudget for hhv. Renoveringsprojektet og Fortætningsprojektet fastsættes totalrådgiverhonoraret således: Totalrådgiverhonorar i Renoveringsprojektet er DKK 5.427.442 inkl. moms og totalrådgiverhonorar i Fortætningsprojektet er DKK 14.791.245 inkl. moms. Det bemærkes, at totalrådgiverens ydelser vedrørende planlægning, projektering, koordinering og administration af byggepladsforhold, herunder el, vand og vinterforanstaltninger, er indeholdt i det faste honorar.
624159-2026 - Competition
Denmark – Architectural, construction, engineering and inspection services – Totalrådgivning vedr. renovering af vinduer, facade og kælderrum samt fortætning af nye tagboliger
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Type of procedureRestricted
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71240000 Architectural, engineering and planning services, 71241000 Feasibility study, advisory service, analysis, 71420000 Landscape architectural services, 71320000 Engineering design services, 71600000 Technical testing, analysis and consultancy services, 71247000 Supervision of building work
5. Lot
LotLOT-0001